Në prag të takimit të Brukselit, Kurti bisedë telefonike me Derek Chollet

Read Time:52 Second

Në prag të takimit të së hënës në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Këshilltarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet. Ky takim, sipas njoftimit të Qeverisë, “është zhvilluar si vazhdimësi e mirëmbajtjes së një komunikimi të rregullt veçanërisht tani”.

“Gjatë kësaj bisede, kryeministri konfirmoi qëndrimin e tij për propozimin evropian si bazë të mirë për bisedimet e mëtutjeshme drejt normalizimit të marrëdhënieve. Për marrëdhënie normale, evropiane e të fqinjësisë së mirë, kryeministri Kurti theksoi që përveç njohjes reciproke në qendër të marrëveshjes, duhet t’i konsiderojmë edhe të drejtat e pakicave kombëtare”, thuhet në njoftimi e Qeverisë, duke veçuar hollësi nga biseda.

Kryeministri falënderoi diplomatin amerikan Chollet për mbështetjen përgjatë procesit të dialogut dhe vëmendjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e posaçërisht të Chollet personalisht.

Gjatë kësaj bisede, Chollet u njoftua nga kryeministri kosovar që sot në Kosovë, bashkë me 12 gazetarët ukrainas, ka shënuar njëvjetorin e agresionit duke përkujtuar viktimat, por edhe luftën e drejtë çlirimtare të popullit ukrainas.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Takohemi për “Kohë astrale”
Next post Plani franko-gjerman këtë të hëne në tavolinë “merre ose lëre”