Në Rahovicë të Preshevës, sot u mbajt Akademia përkujtimore e dëshmorëve kombit të UÇPMB-së

Read Time:1 Minute, 28 Second

Nën organizimin e OVL-UÇPMBsë në Preshevë, sot u mbajt Akademi përkujtimore e dëshmorëve kombit të UÇPMB-së

Beteja më e Lavdishme e Rahovicës faktorizoi dhe alarmoi faktorin kombëtar për ekzistencën e një dege të rëndësishme, pjesë e trungut kombëtar shqiptar – shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Ajo vuri në pah shumë gjëra, e veçanërisht shpirtin e lirisë dhe atdhedashurisë së shqiptarëve të Preshevës, por edhe solidarizim dhe vetmohim për një ditë demokracie e lirie.

I përkulemi secilit nga dëshmorët e rënë, fëmijëve dhe pasardhësve të tyre që kanë dhënë gjënë me të shtrenjtë – JETËN e tyre vetëm e vetëm që ne, sado pak, të gëzojmë kto pak të drejta që kemi.

Lavdi dëshmorëve të kombit!

Lidhur me këtë rast, kryetarja e degës së PVD-së në Preshevë, znj. Ardita Sinani është prononcuar me një postim:

Kandidatja për kryetare të Komunës së Preshevës, Ardita Sinani me bashkëpunëtorë e kandidat nga Lista “PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK – ARDITA SINANI”, mori pjesë në tubimin manifestiv për nder të 14 majit, kushtuar dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc e Medvegjë

Postimi i plotë i znj. Sinani 👇

Kisha nderin sot të marr pjesë në tubimin manifestiv në Rahovicë për nder të 14 majit, kushtuar dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

Lufta e armatosur e UÇPMB dhe e popullit shqiptar të Luginës ishte luftë e drejtë dhe luftë për barazi, drejtësi e liri.

Nderimi e lartësimi i veprës dhe idealit të dëshmorëve tanë merr kuptimin e tij të plotë kur bashkë punojmë me MENDJE dhe ZEMËR pandalshëm për jetësimin e qëllimeve të tyre.

Në MENDJE t’i kemi gjithmonë veprat e të rënëve për liri.

Në ZEMËR t’i kemi përherë bijtë e bijat tona!

https://fb.watch/s3vH1uSsi2/

https://www.facebook.com/

https://www.facebook.com/1

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Policia e Kosovës ka gjetur dhe konfiskuar një sasi te armatimit në rrethinën e Zveçanit
Next post <strong>Mos t’a lëmë Albin Kurtin vetëm</strong>