Home » Lajme » NË SEANCËN E MBAJTUR MË 3 SHTATOR 2011, KUVENDI APROVON KËTË: K O N K L U Z I O N

NË SEANCËN E MBAJTUR MË 3 SHTATOR 2011, KUVENDI APROVON KËTË: K O N K L U Z I O N

KUVENDI I KËSHILLTARËVE SHQIPTARË

 

NË SEANCËN E MBAJTUR MË 3 SHTATOR 2011,  KUVENDI APROVON KËTË

 

K O N K L U Z I O N

Pas  analizës përbajtësore të aktiviteteve të zhvilluara nga enti republikan për statistikë, në procesin e regjistrimit të popullsisë, Kuvvendi, fton qytetarët shqiptarë në BOJKOTIMIN  e regjistrimti të popullsisë që do të mbahet në tetor të vitit 2011.

 

A  r  s  y  e t  i m

 

– Mosekzistimi i formularëve në gjuhën shqipe, që cënon të drejtën e respektimit të gjuhës amtare,

– moskrijimi i kushteve për kthimin e popullatës së dëbuar më 1999,

– largimi në masë i popullatës që nga viti 1999 për shkaqe pasigurie,

– pengesat në paisjen e qytetarëve me dokumentacion personal, veçanarisht problemet në

rregullimin e venbanimeve,

– centralizimi i i metodës së zgjedhjes së instruktorëve dhe regjistruesve,

– paisja e refugjatëve serb dhe rom nga Kosova, Kroacia e Bosna me dokumentacion vendbanimi,

Rrezikon ndryshimin artificial të strukturës demografike të këtyre komunave.

 

Preshevë, 3 shtator 2011

 

Kuvendi i këshilltarëve shqiptarë

5 Responses

 1. Gazetari thotë:

  Keto jan arsyet pse ftohet per bojkot te regjistrimit te popullates:
  1. Nuk kan mund te futen si instruktor dhe
  regjistrues anetaret e PVD-s ne Preshev.
  2. Ne Bujanoc aspak nuk eshte mar pushteti
  me ket pun deri ne momentin e fundit.
  dhe tani si arsye “bojkoti”

  Verjetje: gabimi me i madh do te jet nese me te vertet do ta bojkotojm regjistrimin, kjo do te ishte vetevrasje klasike per ne Shqiptaret e Bujanocit,Presheves dhe Medvegjes. Enti statistikor republikan i Serbis do ti ket duart e lira qe ne meshiren e vet te na regjistroje dhe caktoje numrin sa te doje. Deshtimi i shqiptarve ne ket regjistrim te popullates do te jet tradhtia me e madhe qe do tjua bejn vet Lideret e saj politik shqiptar vet shqiptarve. Pushteti i Presheves nuk ishte per varijantin e bojkotit sepse me koh i ka ndermar te gjitha pregaditjet per fillimin e regjistrimit. Pushteti i Bujanocit eshte ai i cili ka deshtuar dhe tani per tu nxjerrur nga turpi fton per bojkot, ky pushtet aktual qe udheheq me Bujanocin eshte e keqja me e madhe qe ka mundur ti ngjaje vet shqipetarve te Bujanocit, shum, shum, larg jan zgjedhjet per ti pastruar keto elemente shum te demshme negative.. Gazetari po flet.

 2. titi thotë:

  ti gazetar sa pare te pagujti shkav per me shkru ket koment ondra edhe diten po shefa aedin se shkinija spastrim etnik ka bo ne kosoven lindore ti skoke sqiptar ose xhakin eki te ndrrum

 3. Gazetari thotë:

  Ti me kët nofk të mbrapsht titi, nëse un do të pranoj të polemizoj me ty për këso tema do të bie në nivel të njejt me ty, a shum kjart po shihet se nuk jemi nivel i njejt, nëse dëshirin të debatojm un edhe ti për këso tema të rëndësishme dhe të ndërlikuara së pari duhesh ta msojsh gjuhën dhe drejtshkrimin SHQIP e pasandej urdhno dhe të pres në debat. Gazetari.

 4. titi thotë:

  po ti shum mir po dishe me shkru e paske knaç ti qenke vetem nje shqip fols se spaske te perbashkt me shqiptart kurxho si ti ka shum lugina edhe per ket shkak ne besmi ne shkini TRADHTARRRRRRR

 5. […] KosovaLindore – Portal Informativ » NË SEANCËN E MBAJTUR MË … Pas analizës përbajtësore të aktiviteteve të zhvilluara nga enti republikan për statistikë, në procesin e regjistrimit të popullsisë, Kuvvendi, fton qytetarët shqiptarë në BOJKOTIMIN e regjistrimti të popullsisë që do të mbahet në tetor të vitit 2011. A r s y e t … rregullimin e venbanimeve,. – centralizimi i i metodës së zgjedhjes së instruktorëve dhe regjistruesve,. – paisja e refugjatëve serb dhe rom nga Kosova, Kroacia e Bosna me dokumentacion vendbanimi,. Rrezikon ndryshimin artificial të … http://www.kosovalindore.com/ — Sat, 03 Sep 2011 07:48:02 -0700 […]

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch