Home » Lajme » Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Muaji më i rëndësishëm për myslimanët, muaji i Ramazanit këtë vit fillonë ditën e nesërme, më 6 maj. Në muajin e Ramazanit besimtarët myslimanë janë të obliguar të agjërojnë 30 ditë pa ndërprerë, nga agimi në aksham, duke plotësuar një nga pesë shtyllat kyçe të fesë Islame. Përveç ngrënies dhe pirjes, myslimanëve gjatë agjërimit u ndalohen edhe disa gjëra të tjera, që shpjegohen sipas fesë Islame. Muaji i Ramazanit konsiderohet si muaj i mëshirës, solidaritetit, mirëqenies, ndihmesës etj. Ndryshe, numri i myslimanëve në të gjithë botën konsiderohet të jetë mbi 1 miliardë.

Stafi i KosovaLindore.Com, uron gjithë besimtarëve të besimit Islam muajin e shenjtë të Ramazanit duke u dëshiruar agjërim të lehtë.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch