Home » Opinione » Nexhat Behluli: LETËR E HAPUR – drejtuar ish Profesorit tim Irfan Xheladinit…

Nexhat Behluli: LETËR E HAPUR – drejtuar ish Profesorit tim Irfan Xheladinit…

Shkruan: Nexhat Behluli. Kryetarë i kompanisë mediale “SPEKTRI”  

 LETËR E HAPUR –  drejtuar ish Profesorit tim:  Inspektorit Buxhetor :   

                 Irfan Xheladinit…

                         

                        Profesori im i dashur dhe aq shumë i rrespektuar:

 

Raste të pakta janë ato figura politike të cilat shumë shpejt arrijnë majat udhëheqëse dhe qëndrojnë gjatë kohë aty, sepse për këtë kategori vlen ligji i pashkruar në politikë, sipas të cilit shkallët e huaja gjithnjë janë më të pasigurta. Pra, çdo ngritje e shpejtë nuk është shumë e sigurtë pasi që ndodhë më shumë për shkak të kapjes së momenteve politike dhe jo për arsye të besimit të qytetarëve te individi i caktuar.

Të kategorisë tjetër janë individët që para formësimit politik, para së gjithash kanë qenë nxënës e student të dalluar, punëtorë të dalluar, familjarë të mirë, fqinjë të mirë dhe që kanë bërë punë të vlefshme në komunitetet e tyre për një periudhë kohore, derisa nuk e ka kërkuar nevoja që ata natyrshëm të vehen në shërbim të qytetit dhe vendit. Pra, për këtë lloj të udhëheqësve ka shumë nevojë komuna jonë.

Kategorisë së udhëheqësve të cilët kanë dëshmuar me veprime konkrete para ardhjes në pushtet se e duan lagjen, qytetin dhe vendin ku jetojnë.

Kësaj kategorie i keni takuar ju, Profesori im aq shumë i rrespektuar Irfan Xheladini. Përkundër disa kritikave që u drejtuan në adrësën tënde gjatë periudhës së bombardimeve të forcave të Natos kundër shtetit ku jetojmë edhe unë edhe ti, për gjoja se kishit pas ikur nga vendlindja për ta kurtalisur vehten dhe familjen tënde. Të pabaza ishin ato sulme, atëherë nuk patën ikur vetëm ata që aspak nuk kishin mundur, dhe ata të cilët nuk kanë pasur vend ku të shkojnë, jemi pas sqaruar unë edhe ti për këtë çështje…

E kësaj here Z.Profesorë, jeni duke rrezikuar paksa ndryshe; Tani jeni në detyrën e Inspektorit të buxhetit komunal, thënë me gjuhën e popullit, detyra jote është për ta ruajtur dhe kujdesur për kuletën e shtëpisë.

Në opinion me të madhe po flitet se këtë detyrë nuk po e kryeni me përgjegjësi ashtu sikur unë që ju njoh.

Ndërrmarjet Publike të Komunës së Bujanocit po i keqëpërdorin paratë e popullit, (taksapaguesve).

Rebalansi i buxhetit i aprovuar para disa ditëve i vërtetoi thashetemet e rrugëve dhe odave.

Presim që të ju qaseni punës me një seriozitet dhe guxim më të madhë, e kuptojmë se gjendeni në mesë lojtarëve politik dhe partnerëve të koalicionit udhëheqës i cili funksionon sipas rregullave të lojës; mos ma kontrollo ndërrmarjen që unë e udhëheq e bëni çka të duani me atë që juve ju takon. Mosum nguc, nuk po të nguci.

Ndoshta herën tjetër do të të drejtohem edhe më konkret me fakte, dhashtë Zoti që të mos ketë nevojë…

 

Përshëndetje të sinqerta nga nxënësi, drejtuar Profesorit.

                           Nexhat Behluli,  kryetarë i kompanisë mediale “SPEKTRI”  Bujanoc.

16 Responses

 1. Agimi thotë:

  Më së shumti i kan tejkaluar harxhimet e parapara me buxhetin vjetor dy ndërmarjet publike të cilat edhe u përfshynë në rebalans buxhetin, e ato janë N.P. Rtv Bujanoci dhe Drejtorati për ndërtim.
  Inspektori buxhetor Irfan Xheladini nuk mundet ti kontrolloje këto ndërmarje publike sepse nuk e ka lejen e gazdallarve të vet e ata janë partnerët e koalicionit.
  E në anën tjetër ky zotni inspektori buxhetor shkon e kontrollon buxhetet e bashkësive lokale të komunës së Bujanocit të cilat disponojn me buxhet i cili nuk jua mbulon as harxhimet e letrës për tanë vitin e leje më shum për dicka tjetër. Ky është rroli i këtij inspektori, kurse ti mare Nexhat bajagi e paske livdu sikur që ai na qenka Pejgamer, gabim e ke… Agimi nga Tërnoci i madh.

 2. blero thotë:

  E kësaj here Nexhat me këtë shkrim paske qen real dhe jo tendencioz po vetëm e ke përshkruar realitetin. Nganjëher po je aq tendencioz në shkrimet e tua sa që po më vjen mundi me i lexu se shum po i shkrun me ton kritik dhe pa mbules të argumentuar. blero.

 3. Suadi thotë:

  Irfan Xheladini është person shum i sinqertë, i kulturuar, dhe i kujdesshëm.
  Ai e din shumë mirë se si duhet të punojë me përgjegjësi dhe ndërgjegje por nuk e lejojn ata ma të mdhajt, cka të boje ai i ngrati para asaj rezistence? Suadi..

 4. Galipi thotë:

  Xhato leje rahat Profesorin, a pot kujtohet kur na lishojke pi ores dhe nuk na shkrujke ne ditar, Profesorin ma te mir e kemi pas, nuk ka faj ki per ket pun, ata tmdhajt e pengojn.

 5. Unë thotë:

  E pse cka doti boje Irfani hajnav, ata jan ma te fort se ki dhe nuk ka sukses.

 6. Caki thotë:

  Rroli i inspektorit buxhetor nuk është që ti kontrolloj bashksit lokale pasi që mjetet që ndahen nga buxheti nuk janë mjete të destinuara por ato janë vetëm për funkksionim te bashksive lokale por rroli i inspektorit eshte që ta bëj mbykqirjen e shpenzimetve mjete nga buxheti që hargjohen per destilimet e caktuara ne ndermarje publike por ket fakt edi edhe vet inspektori buxhetor per nje gjë të tillë më duket se nuk e ka bërë ai duhet te jap pergjegjsi para taksa paguesve…

 7. Rexhep thotë:

  Eselamu alejkum
  Po lene more njerin rahat, shka i keni hyp n’kry !!! Kshyrni punt e juve.
  selamat, rexhep@ch

 8. Abdylazizi thotë:

  O ti Rexho nga ch, nganjëher komentet e tua janë shumë konstruktiv dhe me domethënje që me kënaqsi gjithnjë i lexoj, më len përshtypjen se jeni një njeri i pjekun dhe shum serioz dhe me intelegjenc të lart. Por nganjëher vetëm se ja fut kot së koti, kam filluar të dyshoj se mos dikush po e keqëpërdor emrin tënd, metvërtet un nuk jam duke të kuptuar tye, sidomos me kët komentin që e ke dhën të fundit në lidhje me punën e inspektorit buxhetor, Abdylazizi.

 9. blero thotë:

  Me sa duket paska ky nje blero(virus)ne keto komente.Popull im i dashur e shihni ku eshte interesi,qellimi i ketij analfabeti eshte se nuk i kan nda buxhet ose i kane nda shume pak.Shume mire e paska cek”njeriu qe ngritet shpejt edhe bjen shpejt”e paska marr veten shembull.Ja si na mashtrojne kryetari i PD-se nuk mundi me pas karrik qe i konvenon me i dhone “Saba Bellqes” tender me marrveshje,ketij tjetrit nuk i ndan buxhet per studio me inxhizu kenge,atij tjetrit nuk ja vazhduan postin e drejtoratit ne ambulante,ketij tjetrit nuk ja regjistruan vajzen ne mjekesi,atij tjetrit nuk e punesuan etj.etj.cka mendoni a ju ka ardhur koha per me dhene keta njerez llogari me sa duket po,ti ndeshkojme.Ti japim perparesi atyre qe e kan mbaruar fakultetin e bredhin rrugeve,njerezve te sinqert,punetore e jo ketyra hajnave.Krenohen qe bejne nje shkrim si analfabet me 25 gabime edhe krenohen ja kush mundohet te na udheheq.Populli im i dashur mos u besoni ketyre premtimeve pa marr parasysh qfare partie eshte po me mire tash se kurr t’ju themi STOP ju analfabeta,ta zgjedhim nje udheheqje te drejte,mirefillte….

 10. Agimi thotë:

  Ky “blero” her ashtu e her kështu, njëher shkruan dhe i përcjell komentet tjera , herën tjetër shkruan ndryshe sa për me qen ndryshe dhe i kundërt me të tjerët, këtë e bën për ta zbrazur vnerein dhe urrejtjen ndaj atyre me të cilët me azgjë nuk është i barabart dhe të cilët vetëm mundet me i par në Tv apo mundet me jua lexuar shkrimet nëpër gazeta dhe portale të internetit, i gjori lirohet nga vneri dhe mundi i madh që ja shkaktojn ata të cilët kët bleron nuk e llogarisin as si qenje gjallore. Ket bleron për momentin po e mundojn ky grup njerzish që momentalisht jan aktual dhe në sken dhe po i mer nëpër goj duke zbrazur vner, kur këta nuk do të jen më, do të dalin të tjerët dhe ky prap me ata do miret po në të njejtën mënyr vetëm se pasandej i ndryshojn emrat. e ky blero me emër të imagjinuar gjithnjë do të jetë në birë të miut sepse aty e ka vendin deri sa i lumi Zot i ka dhon ymër. Ky dhe Qyqarët sikur ky, asnjëher nuk do të jenë në pozit për ti kritikuar por tanë jetën do të jenë në pozitën të cilën kët qyqar e rangon si njeri i dorës dyt apo edhe të dorës tretë. Pra të jem më i kjart, ky blero qyqar dhe të tjerët sikur ky, xhdo her do tja kshyrin shpinën të tjerve dhe do të shpëndaj vnerin nga goja e vet, e ne të tjerët duhet ti kuptojm sepse nuk e kan leht, thjesht nuk munden të durojn që gjithnjë të jen në pozitën cvar jan, dmth, gjithnjë do të zgjedhësh dhe kurra kurrës nuk do të jeshë i zgjedhun. Ti vazhdo të miresh me të tjerët duke e hullur gurin dhe duke e mshefur dorën, e ata që po i gjuan, jo që po të urrejn por po ju dhimesh, mundi dhe siklet të madh ke o i mjer, vet fakti që je komentuesi më aktiv dhe me role të ndryshëm , gjthnjë duke u mshefur prapa emrave tjer dhe duke u distancuar nga emri yt që ta ka emruar familja jote me krenari , flet mjaft. Agimi nga Tërnoci i madh.

 11. blero thotë:

  O Agim ternovca,kam ngrene buke edhe me ju per t’ju njohur.Po me vjen mire qe po shprehesh po une nuk jam ai blero nalt,nuk kam vner se kam leju veten dikush me lujt me mua,kurr sja kam zgjate doren per asnje cent askujt edhe ushtare sa kam qene xhipin me para te mia e kam blere,edhe kallashin tim personal e kam pas,nuk ja kom inati askujt po pom dhimbet populli nga kush po udhehiqet,kurr skam kerkuar pune ne komune se jetoj jashte vendit bile bile edhe ato para qe i kam investu ne vendlindjen time pishman jame.Prandaj per mua nuk ka problem po kur po vi ne pushim spo mundem as kafe me dal me pi prej partive te juve sidomos ternocalive.Pom me vjen çudi po dalin njerz me asnje gram shkolle edhe po kritkojne qe deri dje kan qene more anetar te SPS-it me libreza qe ja kom pa me argumente e sot mundohen me dale me kritiku dikend.E ndalke polici ne rruge e thirrke Novicen e policise ne tel.e sot flet merret me kritika te ndryshme gjunah prej zotit.

 12. Agimi thotë:

  Sa për gjunah je mor “blero” sa i mjer je mor i gjor. Po i ndrishon rolet, her ashtu e her kështu, her po na del se ke qen ushtar e her intelektual e her puntor i arsimit, a në të vërtet qëllimi i jot i vetëm është ta zbrazësh vnerin, hidhrimin dhe xhelozin ndaj njerzve që edhe ëndërr i sheh për të qenë vetëm 10 % sikur ta. Na paske qen ushtar dhe nuk na u paske friguar nga armiku jon i përbashkët më i fort për dhjetra her se na dhe nuk je friguar për ti dal për ball me at kallashin tond kinez që vet e paske bler dhe me at xhipin tond që po ashtu vet e paske bler e këtu në komentet tuat rregullish duke vjedhur për gojën tënde që i vie era mërsh nuk po e ke guximin të shkruash emrin dhe mbiemrin tënd që ta kan lën prindërit e tu dhe që ta shqiptojn fëmija tu. Në filim kur pate nisur me komentet e tua të fllicura disa lexues gati sa të patën besuar, e tashti je xhveshur o N.A. Të gjithë këtë që po e bën dhe shkruan në llogari të Autorit të këtij teksti e ke vetëm një qëllim, të ju hakmiresh për tentimin e tij për ta …. më të dashurën tënde, kjo është e vërteta dhe qëllimi yt. Por pajtohu me fatin tënd o i gjori, vetëm se ka provuar dhe nuk ka arritur edhe me ta asish, fal faktit që ti e ke diktuar kët pun dhe e ke penguar procesin e mëtutjeshëm. Pranoji ngushllimet nga Agimi Tërnoci i madh, shum mirë që po më njeh.

 13. blero thotë:

  Jo o Nexhat Behluli une nuk du as 1% me kon si ti.Ti sun flen prej borxheve qe ia ke njerzve a une flej rahat.Po e di qe sje Agimi po ne shkrim po te njoh se je ti,mos i jep zor se shume u ulet je edhe me trup edhe me arsimim edhe me dije.Mos u merr me shkrime se spo din qka po shkruan je bo si Nazim Bllaca,tani nuk te njeh kerkush i ke pas do pare i ke fitu qysh i ke fitu i ke harxhu,po spo din mos dil veq kishe une trim se e di sa je trim ti.Kshire punen tende pastroj borxhet se nje dit ke me mbet ne kembe edhe leje politiken se je larg me politike.E une sjam i gjore po kam bagazh me dijeni qe as enderr nuk mundesh me i pa.Pershendetje nga mergata.

 14. Agim thotë:

  Tash a e ndryshove rrolin mor “blero” po me të vërtet qenke i rond, pe di cka po qajka për ty po nejse, po të kurtalis “mergata” e më së shumti emri blero, se po e hongre dhe e tregove emrin tond as karpatet nuk të prujn, mshehu, mshehu, deri sa të mundesh. Nexhat Behluli shkruan aty lart, me emër dhe mbiemër dhe si xhdo her me foton e vet, po deshi mos me ti par këto komentet e tua ti e din shum mir se asnjëher nuk do të mund të publikohen, po nejse, shfryju burr shfryju, bile edhe vetëm në kët mënyr se mundesh edhe me plas, grahi, grahi. Shum mir ti e din se kush jam un.

 15. Unë thotë:

  Nese edhe nexhati na paska borxhe sic po thu blero, me gjith ate pasuri qe po e shohim qe e ka, ateher po duhesha te furrem, kurse ti blero nuk po guxoj me mendu cka duhesh me bo.
  A tash po te them dicka seriozisht blero, une me qen se kam koh pak ma shgum dhe punoj ashtu qe gjithnje e kam kompjuterin dhe internetin afer dhe rregullisht i percjell portalet nga Lugina e Presheves, i lexoj shkrimet dhe komentet, besom sinqerisht se komentues me te merzitshem, me te paftyr nuk kam has deri tash, a besom qe me vite te tera i percjell rregullisht 2-3 portale me shkrime dhe komente, por e di se ti nuk ki faj, fajet i kan ata qe ti lejojn dhe publikojn komentet, bile edhe vet caj nexhati mund ti ket fajet sepse un e di se mundet me ti fshi komentet e tua, po ndashta edhe me qellim i len per mi bo vetit reklam.

 16. luli thotë:

  o mor blero i nderuar vazhdu punen ti e kqyrjav derrat zvicrranve mos te mbesin pa ngran, kurse me nexhat behlulin smundesh ti matesh as kpucat e lejo mo diqka tjeter, se nuk qenke mjaft i njohur se sa pauri ka nexhati ne shkup…. e sa per borxhe kur te komentojsh duhesh te kesh edhe argumente e jo fjal boshe, po ma mir ik nga keto komente e pi….dhu,,,,,

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch