Nis takimi trepalësh në Bruksel

Ndonëse ishte planifikuar që takimi trepalësh Borrell – Kurti-Vuçiq të niste në orën 17:15, takimi trepalësh në Bruksel ka nis në ora 19, takim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidentit serb Aleksandar Vuçiq, të ndërmjetësuar nga shefi i BE-së, Josep Borrell, dhe të dërguarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Kjo vonesë do të thotë se ose nuk ka patur përafrim të palëve në bisedime ose është përgatitur terreni për takimin trepalësh i cili do të ndodhë vetëm  nëse ndërmjetësit e BE-së do ta kenë të qartë se do të ketë rezultat konkret në bisedime, përkatësisht nëse do t’i jepet përkrahje nga të dyja palët propozimit të BE-së për marrëveshjen bazë.

Ky takim pasoi pas takimeve veç e veç të Kurtit dhe Vuçiqit, më herët gjatë së hënës. Në Bruksel ndodhet edhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Lini një Përgjigje

Previous post Albin Kurti takohet në Bruksel me Lajçakun e Borrellin
Next post Aleksandar Vuçiq: Insistova për asociacionin, por Kurti refuzoi