O’Brien: Vuçiq e di se përdorimi i forcës kundër Kosovës do të ishte i papranueshëm

Read Time:1 Minute, 48 Second

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien, ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë duke i vëzhguar lëvizjet e ushtrisë serbe afër kufirit me Kosovën dhe se Shtetet e Bashkaura ia kanë bërë të ditur Serbisë që përdorimi i forcës do të ishte i papranueshëm.

Ai ka thënë se një lëvizje eventuale prej forcave të Serbisë do të konsiderohej prej SHBA-së si rrezikim i forcave të NATO-s “që janë në Kosovë për t’i mbrojtur shqiptarët dhe serbët”.

“Në Serbi presidenti Vuçiq e di mirë se çfarëdo përodrimi i forcës ndaj Koposvës do të jetë e papranueshme do të shihet si rrezikim i trupave të NATO-s që janë atje me qëllim që të mbrojnë popullatën, pavarësisht nëse janë serbë etnik apo shqiptarë. Ai tha se nuk do të ketë përdorim të forcës. Ai po kryen ushtrime dhe ne do ta përcjellim. Por çështja kryesore këtu është se të dyja palët duhe të ulin tensionet në rajon. Dhe këto përfshijnë aksionet që janë drejtpërdrejt të ndërlidhura me ushtrimet. Ne ia kemi bërë të qartë palës serbe se individët që janë përfshirë në aksionet e shtatorit duhet të mbahen përgjegjës për veprimet e tyre dhe ne presim që kjo do të ndodh dhe do të ndodh shpejt. Qeveria serbe ka ndërmarr një numër hapash për 24 shtatorin dhe ne mirëpresim këtë përfshirë edhe shkarkimin e kreut të agjencisë së intelegjencës, tërheqjen e trupave të tyre dhe opfrimin e disa sigurive për aktivitetet e tyre. Ne duamn të shohim që këto tensione të jenë të vogla dhe duam që disa nga këto aktivitete të mos ndodhin”, tha O’Brien në një bashkëbisedim me gazetarët online.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë më 21 mars se njësite të ushtrisë serbe janë vërejtur disa metra larg kufirit me Kosovën, dhe i ka cilësuar këto lëvizje si “provokime të qëllimshme”.

Të premten, Ministria e Mbrojtjes e Serbisë i ka quajtur deklaratat e Kurtit si pjesë e fushatës dezinformuese për ushtrinë e Serbisë.

Sipas saj, forcat e ushtrisë serbe janë duke i kryer detyrat e tyre në zonën e sigurt administrative, në përputhje me të gjitha marrëveshjet e nënshkruara. /21Media/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Për demokratët: PD e Shqipërisë ka probleme me të vërtetën 
Next post Provokime nga Serbia, KFOR ka trefishuar patrullimet