Home » Lajme, Vendore » OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së ka bërë homazhe tek vendi i rënies dhe varrezat e dëshmorëve të UCPMB-së. Dëshmorët u nderuan nga familjarë,invalidë,veteranë dhe ish pjesëtar të UCPMB- së.

Homazhet e sotme filluan nga varrezat e dëmshorëve Bardhyl Osmani,Ibrahim Fejzullahu,Shaban Ukshini,Agim Halimi,Mitat Musliu, Hysen Salihu në fshatin Maxhere,dhe dy martirët Rahmi Nuhiu dhe Riza Ibrahimi.

Nën organizimin e OVL-së së UCPMB-së homazhe janë bërë edhe në vendin e rënies së dëshmorëve Mitat Musliu,e për të vazhduar më pas tek penda e Rahovicës aty ku ranë komandant Delta,Terri,Kastrioti dhe Kingji. OVL e UCPMB-së për nder të dëshmorëve të kombit,çdo vit organizon homazhe tek vendet e rënies dhe tek varrezat e tyre.

RTP

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress