Home » Lajme » Pas deklaratave të presidentit serb dhe ministirit të Brendshëm të Serbisë, korit të zërave për ndarjen e Kosovës i është bashkuar edhe opozita serbe

Pas deklaratave të presidentit serb dhe ministirit të Brendshëm të Serbisë, korit të zërave për ndarjen e Kosovës i është bashkuar edhe opozita serbe

Propozimi kësaj radhe ka ardhur nga udhëheqësi i nacionalistëve serbë Tomisllav Nikoliq. Gjatë një interviste në gazetën austriake die Presse, Nikoliq ka thënë se Kosova duhet të ndahet në dy pjesë, në pjesën e pavarur dhe në pjesën serbe. Ai ka thënë se nuk mund ta marrë me mend që shqiptarët do të qeverisin ndonjëherë pjesët e banuara me serbë në veri të Kosovës. Në anën tjetër as serbët nuk do të kenë mundësi më, që të qeverisin me pjesët tjera të Kosovës të banuar me shqiptarë si është kryeqyteti Prishtina, ka thënë Nikoliq. Ai ka pranuar se propozimi i tij bie ndesh me Kushtetutën e Serbisë, po ka shtuar se shpreson që propozimi i tij, do t”i ndihmojë dialogut për këtë çështje. Ai ka theksuar se ideja për ndarjen e Kosovës është gjithashtu e presidenti Tadiq, por sipas tij, ai megjithatë ende nuk e ka theksuar krejt hapur. Deklaratat e udhëheqësit nacionalist serb Tomisllav Nikoliq vijnë pas deklaratave të presidenti Tadiq dhe ministrit të Brendshëm të Serbisë Ivica Daciq tashmë të deklaruara hapur në mediat serbe dhe ndërkombëtare.RTV Presheva

The audio quality snap here for info here is a bit low, but the tips are worth it

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch