Pas serbëve, edhe partitë shqiptare në Bujanoc tentojnë të unifikohen për zgjedhjet lokale

Read Time:1 Minute, 5 Second

Përfaqësuesit e partive shqiptare në Bujanoc janë takuar sot në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptarë në fillimin e tentativës për tu unifikuar për zgjedhjet e ardhshme lokale

Ky takim erdhi si rrjedhojë pasi që partitë serbe në Bujanoc kanë nisur iniciativën për unifikim të të gjitha subjekteve politike në një listë të vetmë për zgjedhjet lokale në këtë komunë.

Si duket, nga takimi ka zëra optimiste se partitë shqiptare do ti përgjigjen me unifikim partive serbe

“Lajm i mirë është se të gjithë u deklaruan pro arritjes së një marrveshje parazgjedhore ose paszgjedhore për shumicën shqiptare në mandatin e ri, dhe janë të gatshëm që në takimet e radhës t’i diskutojmë parimet dhe kriteret e kësaj marrëveshje” ka deklaruar kryetari i KKSH-së, Nevzad Lutfiu pas takimit të sotëm

Sipas Lutfiut, KKSH, do inicoj dhe takime të tjera për t’i konkretizuar gjërat e diskutuara sot.

“Iniciativa e KKSH-së nuk ka të bëjë me anashkalimin ose përjashtimin e ndonjë komuniteti tjetër, por me respektimin e vetvetës si komuniteti më i madh në Komunën e Bujanocit” ka njoftuar Nevzad Lutfiu

Kujtojmë se nëse partitë serbe garojnë me një listë të përbashkët kundrejt partive shqiptare të paunifikuara atëherë egziston rreziku potencial që koalicioni i partive serbe të jetë grupimi më i madh politikë në komunën e Bujanocit

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Arifi e Kamberi: Ndërkombëtarizimi i çështjes së Luginës kërkon koordinim
Next post Kongresisti Torres: Pavarësia e Kosovës, histori suksesi e SHBA-së