Pas takimit me emisarët, opozita: Kosova po futet në një situatë shqetësuese

Read Time:1 Minute, 8 Second

Ka përfunduar takimi mes dy përfaqësuesve të posaçëm, atij të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe të dërguarit të posaçëm të SHBA-së, Gabriel Escobar, me liderët e partive opozitare në Kosovë,raporton RTKlive.

Pas takimit liderët opozitarë kanë thënë se Kosova po futet në një situatë shqetësuese dhe të paqartë, për të cilën mund të ketë edhe pasoja.

“Dëgjuam qëndrimet që janë të njohura tashmë. Shqetësimi për situatën aktuale është i madh. Kemi një situatë që po e dëmton Kosovën dhe ne shprehëm gatishmërinë që të luajmë rolin tonë si opozitë në këtë situatë. Ne do të jemi në konsultim me partnerët ndërkombëtarë për të parë se cilat janë veprimet e duhura që duhet ndërmerren”, tha kryetari i PDK, Memli Krasniqi.

“Asnjëherë nuk kemi parë një shqetësim të këtij niveli. Po futemi në një situatë shqetësuese dhe të paqartë. Në këtë fazë Kosovës i mbetet të shohë pasojat që mund t’i vijnë. Një gjendje të tillë e kemi të vështirë ta pranojmë. Kjo gjendje është e paparë për ne deri më tani. Unë i bëjë thirrje presidentes që të jetë më e qartë”, tha kryetari i LDK, Lumir Abdixhiku.

Krerët e opozitës thanë se gjatë takimit nuk kanë diskutuar për zgjedhjet në veri, por që takimi ka qenë më shumë informues për situatën aktuale.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Mos vallë edhe ne shqiptarët e Preshevës duhet të “rebelohemi”</strong>
Next post Miroslav Lajçak tregon se çfarë iu kërkua opozitës kosovare për veriun