Home » Lajme » Pas vendimit të PZAP-it, reagon Lista Serbe

Pas vendimit të PZAP-it, reagon Lista Serbe

Rezultati i llogaritjeve politike, pjesë e të cilave është një “farsë shoviniste” me numërimin e votave të serbëve të zhvendosur me disa skafandra, tregoi se çfarë kishte për synim të tregojë në fund me miratimin e vendimit të Panelit të Zgjedhjeve për të refuzuar të gjitha votat e serbëve të zhvendosur.

Kështu ka deklaruar Lista Serbe, në reagimin e saj të parë pas vendimit të PZAP-it për të përjashtuar nga rezultatet votat e ardhura nga Serbia.

Në njoftimin e saj, Lista Serbe i kujton publikut se i njëjti panel ankesash tashmë ka refuzuar dy herë kërkesat për këto vota, dhe pasi ‘u bë e qartë se pothuajse se të gjitha këto vota i përkasin Lista Serbe, në Prishtinë dolën me idenë e anulimit të atyre votave’.

“Vendimi për të mos lejuar serbët e zhvendosur të drejtën të zgjedhin se kush do të përfaqësojë interesat e tyre dhe të luftojë për kthimin e tyre është thjesht i motivuar politikisht dhe nuk ka asnjë bazë ligjore. Sidomos nëse të gjithë e dimë se zërat e të zhvendosurve kanë ardhur gjithmonë në të njëjtën mënyrë, por këtë herë është e qartë se personave të zhvendosur duhet t’u tregohet se nuk janë të mirëpritur dhe se si serbë ata mund të konsiderojnë se të drejtat e tyre nuk do të respektohen “, thuhet në deklaratë.

Lista Serbe shton se “edhe me “këtë dhunë politike”, Lista Serbe ka gjithsej dhjetë mandatet në duar, bazuar në vullnetin e shprehur në mënyrë demokratike të popullit serb”.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch