PDK dhe VV janë fituese të zgjedhjeve në veri të Kosovës

Read Time:44 Second

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve që janë mbajtur sot në katër komunat veriore të Kosovës.

Lëvizja Vetëvendosje ka fituar Mitrovicën e Veriut dhe Leposaviqin, ndërkaq Partia Demokratike e Kosovës Zubin Potokun dhe Zveçanin.

Vetëm 3.47 për qind e 45 mijë e 95 qytetarëve me të drejtë vote në katër komunat e veriut të Kosovës kanë shfrytëzuar të drejtën e tyre për votë të dielën në zgjedhjet e jashtëzakonshme në Leposaviq, Zubin-Potok, Zveçan e Mitrovicë të Veriut. Sipas të dhënave zyrtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Mitrovicën e Veriut votuan 837 qytetarë apo 4.62 për qind e qytetarëve me të drejtë vote. Në Leposaviq votuan 141 votues apo 1.06 për qind, në Zubin-Potok 385 votues apo 5.78 për qind dhe në Zveçan 204 qytetarë apo 2.92 për qind e qytetarëve me të drejtë vote.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Pas zgjedhjeve vendore të 14 Majit 2023 Shqipëria duhet të shkojë në zgjedhje parlamentare të parakohshme</strong>
Next post Kosovës i pranohet aplikimi në Këshillin e Evropës