Home » Opinione » Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Përpëlitjet e fundit të islamoflliqtanëve

Fahri Xharra 2015-1Është e vështirë kur e sheh  njeriun edhe më të mallkuarin duke ”dhënë “ shpirt , por kur shihen përpëlitjet e fundit të një “ideologjie “ vetëshkatrruese, vetëmohuese dhe në të njejtën kohë antikombëtare , atëherë të lind krenaria se më në fund po përfundon edhe një “ epokëz e turpit “ shqiptar .  Dhënja  e shpirtit  e njeriut  mirë , njeriut të kombit e ngritë pezull një bashkësi të tërë, dhe lotët e sinqertë ia lehtësojnë notimin e tij në botën e të mëdhenjve , në botën e atyre që nuk harrohen kurrë ;edh epse në një botë pa kthim , por shpirti i tij rri i lartësuar tek rrethi i yjeve të kombëtarëve.

Në promovimin “Skicë e mendimit politik shqiptar” (“Koha”, Tiranë 1998),,  të Hysamedin
Ferajt që u bë në Tiranë, në korrik 1998, morën pjesë 600 studentë shqiptarë, të cilët studionin në vendet arabe, krerët e Komunitetit Musliman Shqiptar, besimtarë myslimanë nga të gjitha trevat shqiptare, si dhe të gjithë përfaqësuesit e shoqatave të vendeve islamike në Tiranë. Shijak Tv e përcolli  gjerësisht këtë tubim. Ky libër është botuar për here të parë në Tiranë, në vitin 1998 dhe pastaj ësht ribotuar do herë edhe n’ Tiranë, Shkup, Prishtinë dhe ka qarkulluar edhe në diasporë. Teoria e Ferajt, ose “paradigma”, sikur e quan ai, konsiston në ate se historikisht shqiptarëve u është dashur: «të zgjedhin ndërmjet pushtuesve ballkanikë që rrezikonin ekzistencën e shqiptarëve apo pushtuesve jashtëballkanikë të cilët nuk e rrezikonin ekzistencën e shqiptarëve sado të këqija të tjera që u shkaktonin. (“Shqiptarocentrizmi” i Hysamedin Ferajt është Islamocentrizëm  “ nga Kastriot Myftaraj ) Kot se koti, libri vetëm sa harxhoi para !
Vetëm shikoje vitin e botimit,  1998 ; koha e luftës së Kosovës kundër serbëve e në të njëjtën , koha e luftës së ashpër serbe nëpër botë se në Kosovë zhvillohej luftë fetare: se shqiptarët e mbronin kalifatin turk e serbët e mbronin Europën nga islamizmi arab. !!!!!!  ( Strategji e koordinuar mirë në mes jazexhive, ferajve , turkut dhe Serbisë )

U derdhë miliarda  dollarë në këtë Ballkan të shkretë për “ restaurimin” e Turqisë Otomane , jo pse të vinte Turqia këndej pari , por të bëheshin përfundimisht dy përfundime historike që shqiptarët si “ardhacak” janë elementi më i besueshëm i islamizmit në këto anë dhe që serbët të merrni rrolin e mbrojtësit të Europës nga pushtimi islamo-turko-arab i saj. Rrezik , të cilin edhe vetë Europa nuk e margjinalizon.
Edhe pse  ne këto gati tri dekada të kaluara shqiptarët si tëresi kanë humbur shumë , por ideja e e arabizimit – turqizimit të shqiptarëve dështoi.

Parave dhe mjeteve të harxhuara duhej gjetur vendi se ku u harxhuan; cili ishte rezultati ?

“Vapa e madhe’ e kësaj vere i shteroi të gjitha burimet e jazexhive shqiptar , ata janë në përpelitjet e tyre të fundit . Lufta e tyre demonike kundër popullit shqiptar gati që përfundoi … por ende përpëliten dhe shqelmojnë deri në “frymën “ e fundit.

Edhe ekstremizmi greko-ortodoks në Shqipëri nuk ishte aq i vogël; xhihadizmi grek në Shqipëri ishte i të njëjtës gjatësi valore me atë islamik . Nuk mëshohet  mëzdraku në thes !

Tani , jazexhitë e kanë marrë në mbrojtje ekstremizmin grek të Kozma Etolianit apo thënë ndryshe po i dalin në “mbrojtje “ të  njëri -tjetrit me të mjetin qëllim  humbjen e gjuhës shqipe; por edhe më shumë sin ë kohën e turkut  (Persë i takon gjuhës shqipe të përdorur  për te indoktrinuar popullsinë si thoni ju zonje,mendoj se është për tu vlerësuar figura e kujtdo e jo vetëm e këtij prifti , e te gjithë atyre qe kane bere një vepër te çmuar per identitetin e popullit tone. Bashke me ketë prift katolik duhen përmendur patriotet e vërtete shqiptar si Papa Kristo Negovani,Papa Irakli Pylli,Petro Nini Luarasi e te gjithë ata shqiptare patriote qe u helmuan e vrane nga dora e Mitropolisë  greke. Zonje historia e Shqipërisë është e mbushur me tradhtare )

“Fjalëbuti “Olsi jazexhi shkruan : Edhe pse propaganda nacionaliste shqiptare ka qejf ti portretizojë  si grekë, komuniteti ortodoks në Shqipëri është i urtë dhe paqësor. Me në krye peshkopin Janullatos ata janë munduar në këto 20 vitet e fundit të ringjallin komunitetin e tyre, i cili, si pasojë e lidhjeve me Greqinë, shpesh është gjendur i anatemuar për keq. “Kurse një “mik” i shqiptarisë tjetër i përgjigjet “”Falënderojmë Intelektualet Myslimane shqiptare qe ndihmojnë vëllezërit e tyre Orthodokse ne këto dite te vështira. INTELIGJENCA ISLAME është bërthama e shqiptareve dhe kosovareve dhe di te dalloje ekstremizmin, hipokrizinë dhe sesi te bashkëpunoje me komunitetin tone Ortodoks; sigurisht dhe me komunitetet e tjera (p.p)

Sa  komike sa tragjikomike !

“Miqtë e mi ortodoksë, me të cilët kam biseduar këto ditë më thonë që Kisha Ortodokse do të ankohet pranë Bashkimit Evropjan për dhunën fetare që qeveria po kryen kundër fesë së tyre. -shkruan olsi Jaseci , dhe vazhdon “Ndërsa unë shpresoj që Bashkimi Evropian dhe instancat e tjera ndërkombëtare të reagojnë sa më shpejt për të ndaluar kryqëzatën katolike që kryeministri po kryen kundër ortodoksëve në jug, unë do të doja që edhe ambasada amerikane të bënte një gjë të këtillë. Kuptohet që unë nuk do të doja që amerikanët të përdorin dronet siç bëjnë në Siri, për të ndaluar shkatërruesit e kishave, por të doja që ambasador Lu-ja që u flet myslimanëve natë e ditë për tolerancën fetare, një gjë të këtillë ta bënte edhe me kryeministrin tonë dhe stafin e tij ekstremist katolik. “

“Bandat fundamentaliste katolike ..do te lëshohen edhe kundër xhamive te komunitetit mysliman. Sulmi kundër ortodokseve shënon nje thyerje te hapur dhe te paprecedent te ligjit dhe shekullarizimit ne vendin tone, dhe dëshmon  qe laicizmi-katolik si mendësi shtetërore ne Shqipëri është një ideologji ekstremiste dhe qe rrënon tolerancën fetare ne çdo aspekt.”ankohet i gjori  Jaseci .

Ashtu si në shekullin e 17-të me Nilo Catalanin, edhe sot Vatikani vazhdimisht dërgon misionarë në zona muslimanësh dhe ortodoksësh dhe nxit me anë të priftërinjve të tij dhe me anë të filo-katolikëve ekstremistë si Shkreli apo Zeqo, përçarje dhe urrejtje ndaj tyre. Në të njëjtën kohë, figura katolike, sic ishte edhe prifti Nilo Catalani, paraqiten si figura gjithë shqiptare të cilat nuk kanë si qëllim konvertimin e tyre në katolicizëm por të mirën e përgjithshme të shqiptarëve dhe gjoja “mbrojtjen” e kulturës së tyre.( Historia e priftit italian që erdhi të përçajë shqiptarët! Nga Blendi Qehaja )

Për t`u bërë gazi i botës . Blendi Qehaja shkruan “. Për të  arritur qëllimin e tij të konvertimit, prifti italian u predikonte shqiptarëve në gjuhën shqipe. Ky mision duket se ka zgjatur disa vite… Këta mundohen ta paraqesin Catalanon si dashamirës të shqiptarëve i cili shkollat i hapi për tu mësuar atyre shqipen. E vërteta është krejt ndryshe. Asnjë nga shkollat që Catalano hapi në zonën e Himarës dhe Labërisë nuk kishte interes tek shqiptarët dhe cështjet e tyre. Ato ishin vetëm shkolla fetare ku propagandohej versioni katolik i fesë së krishterë. Në këto shkolla, prifti Catalano jepte mësim duke përdorur dialektin verior të gegërishtes (që nuk flitet as në Sicili e as në Himarë) i cili është edhe dialekti nga zonat me më shumë katolikë shqiptarë.”

Po Kozma Etolani e mallkoi gjuhën shqipe !
Catalano u kthye në zona me shqiptarë në vitin 1693 si peshkop i Durrësit dhe vazhdoi tu predikojë atyre në shqipen veriore. Por kjo nuk ishte e mjaftueshme për aktivitetin e tij. Catalano filloi edhe të krijojë shkolla në të cilat gjuha shqipe shkruhej me shkronja latine.
Ankesat e jazexhive nuk kane fund “ Në fakt në këto dy pika qëndron edhe gënjeshtra e madhe e propagandistëve ;  ajo që Catalano, në qëllimet e tija të zeza, dëshironte ishte që gjuha shqipe të mos shkruhej me alfabet osman apo grek, por me alfabetin latin. “

Këtu po iu dhemb gjithë kohen , pse po shkruhet shqipja me alfabetin e Manastirit , dhe pse po predikohej shqip me gjuhën e Fan S.Nolit

Përpëlitjet jane te fundit , por kërcënimi po rritet !

Fahri Xharra , 29.08.15
Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress