Home » Opinione » PERSE DUHET TE BIEN KEMBANAT E ALARMIT NE PRESHEVE?!

PERSE DUHET TE BIEN KEMBANAT E ALARMIT NE PRESHEVE?!

REPUBLIKA E SHQIPERISE BASHKUAR
BESELIDHJA E RE SHQIPTARE 9 Dhjetor 2012
‘’KOMUNIKATE”:

PERSE DUHET TE BIEN KEMBANAT E ALARMIT NE PRESHEVE?!
(Apel tere organizmave kombtare dhe nderkombtare )
-Vrojtimet analitike te bera nga periudha ne periudhe , na japin te drejte te gjykojme ,se ne Luginen e Presheves po ravijezohen mizaskena te te njejtit skenare.
Fjala eshte per nje alibi qe eshte gjetur si shkak i vendosjes se lapidarit perkujtimore te herojve dhe deshmoreve .
Alibija sikur flet qarte pa dashur te beje koment:
1- Sekseret e krimit ballkanik po levizin ngado guret per te nisur luften!
Ajo cfare sjelle pershtypje disi, eshte nje deklarate e z.Katrin Ashton.Ku ceshtja trajtohet si nje akt thjesht administrativ e cila varet nga shteti Serb. Mbase e kaluar lehte por ne thelb ,shpreh frymen e pa pergjegjeshmerise me te cilen percillen ceshtjet Shqiptare ne zonat e populluara nga Shqiptaret ne shetet fqinje me Shqiperine:
-Kancelarite Europiane mbase me paraqitjen e tyre te tille, po shfaqin simptoma se vuajne mendesine e Europes se vjeter. Ngaku ceshtjet Shqipetare ishin pjese e therorise per te mbylluar skenaret gjakderdhes.
Eshte e pamundur te gjesh nje motiv qe i ben te sillen me dy standarte kur:
1-Ne Mitrovice kerkohet status Europian per pakicen Serbe.
2-Ndersa ne Luginene Presheves shkilen hapur te drejta elementare qe saksionohen me konventa nderkombetare.
Sikur asnje prej ketyre : vetem fakti se pushteti lokal e ka ne kopetence te vet formen edhe menyren e vendosjes se monumenteve , kjo flet hapur per mos respektim te” minoritetit” Shqiptare.
E pra :kur Serbet te ardhur nga ana e anes atyre u njihen te drejta speciale, po Ne Shqiptaret qe jemi autoktone ne trojet tona si duhet te mendojme?
-Ne pamje te pare kjo duket si nje ceshtje administrative , gje e cila na shqeteson apatia me te cilen e shoqeron Presidenca e Keshillit te Europes!
Po a mundet te shihet e tille! Nje ceshtje kaq sensitive ne marredhenjet e ndera mes dy popujsh ,qe vecse nje dekade me pare ishin kacafytash ne lufte gjakderedhese?
-Nese per burokracine Euro Atlantike kjo eshte nje ceshtje rutine per ate cfare ndodh ketu , kjo eshte qarte nje sebep per kacafytje te dhuneshme.
Nje skenare qe tenton shfryrje te nacionalizmit ekstrem Sllav.
-Ne nuk kemi te bejme me nje Administrate te nje shteti miqesore. I cili per krimet makabre e gjenocidin e tmerrshem ende nuk ka pendim.
Ne kemi para !-Deshmine e qarte:se edhe nese vijojne bisedimet ata ende nuk e pranojne pavaresine e Kosoves prej serbise.
Pra. Ne kemi te drejte te vetmbrohemi si Shqiptare!Ne vetmbrojtje hyn edhe mbrojtja e nje lapidari simbol i herokes dhe qendreses sone kombtare.Eshte nderim per jetet qe u dhane ne emer te lirise
-Sepse :
-1-nuk behet fjale thjesht per nje rast por deri ku e ka fundin
perballja me keto provokimi poshtruese?
2-Deri ku soset durimi i Shqiptarevet?
-E kjo nese shihet me vemendje, ndodh ritmikisht edhe ne baze te nje platforme anti Shqiptare qe ndiqet thuajse njetrajtesisht ngado ku jemi ne shtetet fqinje.
1-Ne Greqi provokojne me kufirin ujore dhe me ceshtjen e “Vorio Epirint, ngado shkelje e te drejtave edhe mohimin e identitetit etno kulturor.
2-Ne Mal te zi nje diferencim i thelle sa edhe nje perpjekje e etheshme per asimilim.
3-Ne Fyrom burgosen, pushohen nga puna edhe penalizohen Shqiptaret pse moren pjese ne festime te 100 vjetorit te pavaresise .Ngado fyhen edhe keq trajtohen e diferencohen.
E pra .a nuk kemi te drejte te reagojme unikisht si komb?
Mbase fakti qe jemi ne NATO kjo po nanurit shume mendje.Por te jeshe ne NATO per ne Shqiptaret eshte: te na mbrohen te drejtat ngado jemi. Nese nuk po kerkojme ceshtje te kufinjeve , kjo nuk na ndalon te bashkjetojme e bejme nje plan te perbashket integrimi
Ne kete konteks analize , a nuk po permbyllet qarte ideja se:
-1 Shqiptaret keshtu nuk munden te integrohen barabar sikur tere popujt e tjere te rajonit e kontinetit?
2-Me hezitimin tuaj a nuk po na jepni tere gjasat .qe Ne te levizim per te kerkuar nje qeverisje mbare kombtare?
E pra tashme Ne po e marrim vendimin :
1- Te kerkojme prane nstituticioneve EuroAtlantike qe ngado gjinden Shqipetaret jashte trojeve amtare tu njihet, statusi i vecante sikur po jua njihni Serbeve te Mitovices.
2-Te kerkojme qeverive te Tiranes edhe Kosoves qe te ndermarrin hapin e hartimit te nje plani unik zhvillimi, per nje qeverisje te vetme duke perfshire edhe trevat e tjera per nje perfasesim mbare kombetare ne nje drejtim politik te vetem.
Por sa per tjeter le ta harrojne luftenxitesit.Ne do te mbrohemi e do ti pergjigjemi dhunes me dhune. Por kurrsesi askush mos e mendoje se do na terheqi ne luftera qe te vritemi pas shpine.
Tashme historia na mesoi. se ceshtjet e tavolines nuk zgjidhen me lufte.Aq me teper kur ato jane bere plane.
Nese do ja nisim njehere nje lufte kjo do jete ,vecse per ti debuar njehere e mire barbaret nga kane ardhur, tjeter mos shpresohet mos harxhoni me kot.Kjo sa po kerkojme eshte vecse kontribut per bashkeegzistence e per paqe sa edhe dalje Zot i fateve tona!
RROFTE POPULLI sHQIPTARE
I PERJETSHEM KUJTIMI I DESHMOREVE E HEROJVE TE LIRISE
RROFTE PAQJA MES POPUJVE!


========================================================================================
Nga Fatos Ashiku

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2020 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch