Home » Lajme, Vendore » Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire

Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire

Sarajevë, 26 dhjetor – Një zbulim i fundit ka nxjerrë në pah se piramida më e vjetër në botë e gjetur deri tashti është ngritur në Bosnjë dhe është ndërtuar nga ilirët. Lajmi është bërë i ditur nga një dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, dhe ka demonstruar pamje nga piramida afër qytetit Visoko në Bosnjë, piramidë që ka dy të veçanta.

Së pari është më e larta dhe më e madhja në botë, por edhe më e lashtë se piramidat e Egjiptit. Së dyti, sepse kjo piramidë është ndërtuar nga ilirët dhe baza materiale e përdorur ka qenë beton, duke demonstruar se 12 350 vjet më parë, kur është ndërtuar kjo piramidë, civilizimi ilir ka qenë dukshëm më i përparuar se qytetërimet e tjera.

Dr. Semir Osmanagiq, arkeolog boshnjak, e pohoi këtë fakt në dokumentar si dhe vlerësoi se në qoftë se kjo piramidë do të zbulohej tërësisht (sepse ajo është mbuluar me dheun ku rriten barishtet, atëherë historia botërore do të ndryshonte sepse ilirët dhe kultura e tyre ka qenë kaq e zhvilluar saqë ai beton i piramidave ka 12 350 vjet dhe është ndërtuar nga qytetërimi ilir, që kuptohet qartësisht se ka qenë shumë më i avancuar se ç’jemi ne sot.

Kjo teori e arkeologut Osmanagiq padyshim na bënë të ndjehemi krenarë për prejardhjen tonë, shkruan portali Zhurnal.

 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress