POETIZËM QË LIDH NYJE DASHURINË

Read Time:1 Minute, 29 Second

Helena Halilaj

Ky vëllim poetik të lëmon ndjesitë më të thella njerëzore

për t‟i bërë më të shndritshme, për të çelur udhë të reja tek

vlera e dashurisë, tokës, mendjes dhe vyrtytit. Ajo s‟të lë

varur nëpër degë por të zbret në rrënjë dhe të ushqen indet e

lirisë, të lë të trazuar në kohë të qeta dhe të vë kreshtë

lavdinë e atdheut. I ka të lidhura brinjët e fjalës në shtyllë të

vetmohimit dhe ëndërrës, bie edhe në kapërcjell të durimit

dhe të sakrificës së trimave, të gjakut dhe të besës po aq sa

shuhet e ringrihet në sytë e asaj… Poezia e autorit gumëzhin

përjetime të turmave dhe individuale, ka përfaqësim dhe

identitet, ka qendrën e botës dhe botën në një lot dashurie. I

tjerr të gjitha me një dorë të vrazhdë dhe shpesh fëmije për

një këngë atdheu që e valëvit malli. Ai nuk e cungon askund

atë çka e ndjen edhe në ato këndet e veta që askush nuk

mbërrin dhe po vetë nuk kërkon vegë me e kap njeriun po e

përcjell krejt lehtë lutjen për të shkuar më shumë drejt të

mirës që të mban gjatë. Nuk ulet të pushoj në asnjë muaj të

pafundëm që nuk e sjell gëzimin, ai furishëm niset e nuk e

njeh kthimin pas, veçse në vendlindje. Kjo poezi ka

përmbajtje të gjërë dhe mesazhe që vijnë si lidhje e

pandashme në të gjithë vëllimin, i cili ngjyen në asht fuqinë e

unicitetit. Kjo marrëdhënie kujtimesh dhe mendimesh nëpër

vargje të jep mundësinë të ngjitesh në ndjesi të veçanta që të

mbajnë varur në lartësi muze. Është e gjithë membrama

poetike që i mbështjell në një poezitë, vullneti për të dashur

lirinë e ëndërrës të cilën e përkund panda djepi i autorit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Policia e Kosovës: Radoiçiqit i konfiskohet një skaf
Next post Nga 28 janari, Talat Xhaferi, kryeministër i Maqedonisë së Veriut