Home » Lajme » Poezi kushtuar Afrim Zhitisë dhe Fahri Fazlisë

Poezi kushtuar Afrim Zhitisë dhe Fahri Fazlisë

                  NË KODRËN E KUQE

(Afrim Zhitisë dhe Fahri Fazlisë)

         Në Kodrën e Kuqe në kodrën e Madhe

          Vijnë autoblinda me policë dhe tanke.

          Shtrëngohet rrethimi – trimat po qëndrojnë,

                                                            Thirrjen për dorëzim ilegalët se pranojnë.

 

          Kosovë, moj trime Prishtina jonë krenare.

          Hapi sot portat Kosova jonë hallemadhe!

          Janë bijtë e tu Kosovë moj martire,

          Hasmi, barbar t’i ka marrë në nishan

          Të lutem Kosova Nënë Çarën djemve ua bënë.

 

                                                                                     

 

          Në Kodrën e Kuqe në Kodrën e Madhe

          Breshëri plumbash nga policia serbomadhe

          Por edhe nga automatiku ilegal rafale !

 

          Ilegalët, nuk ipen deri në fund qëndrojnë

          Hallin e popullit të robëruar ata e kuptojnë!

          Nata po afron, trimat po qëndrojnë

          Fishekët i kanë nga fundi-ata prapë luftojnë!

 

          Ju rriti Nëna o trima, Rinia jonë Kosovare

          Me qumështin e saj e kishit pirë edhe hallin

          e robërisë shqiptare!

 

          E honxho bonxhot, e tradhtisë së atëhershme

                                                                                                          Kombëtare!

          Janë të njëjtit edhe sot disa nëpër

                                                                                                partitë kosovare!

 

Luajtën ata, me dekada të tëra olo morto kombëtare.

                                                                                                Bërtisnin, atë mbrëmje se ua prishnin

          Bashkëjetesën dhe rahatinë vëllazërore

          Fisheku mbarohej s’kishin me ç’ka të

                                                          qëndrojnë!

          Trimat plandosen – idealin në rini edhe më                                                            tepër e shtojnë.

          Në terrin e Kosovës rini moj krenare                                                                                U ngritën dy

          Yje, dy pishtarë në rrugën tuaj drejt lirisë.

 

 

 

                                                                                     

P.S.

Me Afrim Zhitinë dhe Fadil Vatën, e me shumë veprimtarë të tjerë të kauzës sonë të madhe u njohëm ne kapedomin famëkeq të Pozharevcit. E sidomos ne paviolonin e “Sedmakut” (Shtatë).

Afrimi dhe Fadili ishin ata promethenjtë, e ditëve dhe të qëndresës sonë shqiptare, edhe se të lidhur dhe të persekutuar nuk kishte zinxhirë dhe qeli që t’i mposhtte nga betimi ynë: “Me Kosovë, Toplicë e Çamëria Shqipëria është një”.

 

 

Reshat Avdiu

 

 

Preshevë-Bushtran 1990

 

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch