Poezi kushtuar Lidhjes së Prizrenit, Nënës Terezë dhe Salih Shabanit

Read Time:1 Minute, 12 Second

LIDHJA E PRIZRENIT

Themelet që u vunë

100 vite më parë

Tash po hedhin shtat

Në shtetin e ri Shqiptar

Kosovën  Dardane

Bijën e Ilirisë

Tani po e ngrohë dielli

Me rrezet e Pavarësisë

Ku i thonë bukës  bukë

Edhe ujit ujë

Është tokë e të parëve

Nuk ia lëmë askujt

Që nga Konispoli

Gjerë tek Molla e Kuqe

Shqipëria dhe Kosova

Do të shkëlqejnë si Nuse

NËNË TEREZA

Nënë Tereza

Nënë e Universit

Prehet lartë në Qiell

Prehet afër Diellit

Shpirti saj i ndritur

E ndriçon Atdheun

Bashkë me Ibrahimin

Bashkë me Skënderbeun

Nënë Tereza

Kjo Nënë e uruar

Kujdeset për të gjithë

Edhe në botën e Amshuar

Pusho Nënë e dashur

Në kopshtin e Perëndisë

Fanar i pashuar Në tokën e Ilirisë

Ti këndojmë Salih Shabanit

Heeej  Kabash fortesë Dardane

Nëpër shekuj me stuhi

Gjithmonë në ballë krenar qëndrove

Për ta mbrojtur Nënën SHQIPËRI

Qiftelli një dru prej mali

Dridhe telat si kurrë më parë

Ti këndojmë Salih Shabanit

Trim i madh e atdhetar

Thonë me këmishë e lindi Nëna

Këtë vigan  të  Dardanisë

Në Baqevc  rrëzë maleve  t’Sharrit

Dridhi carët e Rusisë

Në fushë të thatë afër një shkëmbi

Shkrepi armën e trimërisë

E qëlloi në lule të ballit

Spirrë çetnikun e Shumadisë

Mori hakun  e vendasëve

Që u vranë nga një barbarë

Busti i tij me shtat kolosi

Përshëndet çdo kalimtarë

Argjiro Ukimeri – Mr.sci. Pedagoge

Prishtinë, Nëntor 2023

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post PVD, PDSH, LPD dhe UDSH bëjnë koalicion për zgjedhjet <strong>e 17 dhjetorit</strong> në listën “Beteja politike e shqiptarëve vazhdon – Shaip Kamberi”
Next post Autoritetet e sigurisë në Kosovë dhe ato ndërkombëtare, rrisin nivelin e sigurisë