Preshevarja, Drita Zumberi, intelektuale dhe humaniste që vepron me sukses në Gjermani

Drita Zumberi është një nga femrat shqiptare të suksesshme në botë, e lindur dhe e rritur në Gjermani por që është me prejardhje nga Presheva

Në të gërshetohen në mënyrë të përkryer intelektualizmi, zotësia profesionale dhe humanizmi, pasi ajo është pjesë e shoqatës “Jetimat e Ballkanit”, Linda.

Drita Zumberi, ka studiuar në Katedren e Gjuhes Shqipe ne Mynhen të Gjermanisë, ndërkaq në vitin 2003 ka mbrojtur dhe magjistraturen ne Ludëig- Maximilian ne Univerzitetin e Mynihut në Albanologji, Slavistik dhe Gjermanisht me temen : “E folmja e Presheves dhe ndikimi sllav“.

Të kujtojmë që Drita Zumberi, prej vitesh punon në media, gjegjësisht në mediumin gjerman “ARD” në radio, si redaktore në redaksinë e lajmeve.

Lini një Përgjigje

Previous post Ekspozitë e parë në ambient të hapur e 27 artistëve nga Lugina e Preshevës
Next post Bislimi: Çelësi i zgjidhjes përfundimtare të dialogut me Serbinë është Lugina e Preshevës