Presidenti serb, Vuçiq: 1000 herë kam thënë, nuk e nënshkruaj anëtarësimin e Kosovës në OKB

Read Time:51 Second

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq edhe një herë ka ritheksuar se Serbia nuk do ta lejojë anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Ai këtë deklaratë e ka bërë në një takim që ka zhvilluar me disa fëmijë të Kosovës, ku ka theksuar se në të ardhëm Serbinë e presin “gjëra të vështira”.

“Ata do të përpiqen t’i zgjidhin shumë gjëra në Kosovë para zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe para zgjedhjeve evropiane. Nuk do të jetë e lehtë. Është detyra jonë të luftojmë dhe mbrojmë vendin tonë sa më shumë që të mundemi, gjithmonë dhe në çdo vend”, tha Vuçiq para gazetarëve.

“Qëllimi i tyre kryesor është të na vendosin në një kornizë ligjore në të cilën ne në njërën apo tjetrën mënyrë do ta njohim pavarësinë e Kosovës”, theksoi Vuçiq, sipas të cilit, anëtarësimi i Kosovës në OKB është “çështja kryesore që po shtyhet nga ndërkombëtarët”. “E kam thënë 1000 herë që nuk do ta bëj, edhe në vendet më të vështira”, tha Vuçiq.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Koalicioni “Beteja poltike e shqiptarve vazhdon – Shaip Kamberi” dorëzoi listën zgjedhore në KQZ
Next post Albin Kurti takoi aktivisten Nuraj, u jep mbështetje pakicës shqiptare në Serbi