Home » Lajme » Presidentja e Zvicrës Calmy-Rey largohet nga politika Micheline Calmy-Rey njihet si mikeshë e Kosovës dhe shqiptarëve

Presidentja e Zvicrës Calmy-Rey largohet nga politika Micheline Calmy-Rey njihet si mikeshë e Kosovës dhe shqiptarëve

Ajo është e  njohur në opinionin shqiptar dhe atë ndërkombëtar për të drejtën për vetvendosje të shqiptarëve dhe që nga viti 2005 ishte prononcuar zyrtarisht pro pavarësisë së Kosovës. Me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, Zvicra qe ndër vendet e para që e njohu Kosovën , duke hapure
edhe ambasadën e saj në Prishtinë në të cilën ceremoni ishte ftuar edhe gazetari ynë në OKB Nefail Maliqi, drejtor i agjencisë informative
“Presheva Jonë”

Pas nëntë vitesh kreu i Departamentit të Punëve të Jashtme, Micheline Calmy-Rey, presidnete aktuale e Zvicrës znj.Clamy-Rey sot i ka dhenë fund spekulime rreth (mos) largimit të saj nga poltika duke konfirmuar tërheqjen e saj. Ministri socialist i Gjenevës tha se nuk do të qëndrojë në zgjedhjet për Këshillin Federal më 14 dhjetor. “I kam përfshirë me të gjithë energjinë dhe angazhimin që kam qenë në gjendje,” ka thënë ajo në një konferencë shtypi në Bernë.

Micheline Calmy-Rey tha gjithashtu se vendimi i saj është bërë disa muaj më parë dhe ajo ishte duke shkuar “, sipas partisë së tij.” Ky largim ka të vërtetë kundër sfondit të strategjisë së Partisë Socialiste (PS) në zgjedhjet federale të 23 tetorit dhe në rinovimin e qeverisë për të ndjekur. Partia shpreson të nxisë fushatën e tij. Ndër papables socialist pasurive të, Gjenevës senatori Alain Vaud Berset Fribourg dhe
Ministri i Shëndetësisë Pierre-Yves Maillard janë favoritë.

Calmy-Rey sipas burimeve nga Zvicra perëndimore do të mbetet në post deri në fund të vitit kur përfundon kjo legjislaturë dhe pastaj, më 14 dhjetor nuk do të paraqitet më për rizgjedhje.

Kështjella PEPSHI
Bernë, 7 shtator / AIK-Presheva Jonë Or, you just ran http://pro-essay-writer.com around with a full belly

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress