PSD kundërshton vendimet e Speciales: Jo në emrin tim!

Read Time:1 Minute, 1 Second

Partia Social Demokrate protestoi në mënyrë simbolike para zyrave të EULEX në Fushë-Kosovë.

Protesta ishte reagim ndaj vendimit për dënimin e Salih Mustafës. Ditë më parë, Mustafa u dënua nga Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë me 26 vjet burgim.

Si reagim ndaj këtij vendimi, aktivistët e PSD-së shkruan në rrethojat e EULEX-it në gjuhën angleze, “Jo në emrin tim” (Not in my name).

Me një deklaratë për media, PSD shprehet se deklarimit të vendimit ndaj  Salih Mustafës, i parapriu shpjegimi politik; shprehjes ‘në emër të popullit’.

“Mandati i saj, thoshte sqarimi, vjen nga Kuvendi i Kosovës. Prandaj dhe vendimet e kësaj gjykate rrjedhin nga populli i Kosovës”, shkruan në komunikatë.

“Dhomat e Specializuara dëshirojnë legjitimim përtej atij formal-jurdik të saj, sepse vendimet e kësaj gjykate nuk kanë legjitimitet te populli i Kosovës”, vlerëson PSD-ja, sipas së cilës, “e si të kenë, teksa përbrenda ligjit, që s’frymon me konventa ndërkombëtare të drejtësisë, i hapet rruga gjykimit një-etnik vetëm me qëllimin përfundimtar përtjetërsimin e luftës çlirimtare në konflikt për interesa të ngushta vetanake”.

 PSD paralajmëron se të shtunën do të mbajnë protestë në orën 14:00 në sheshin “Zahir Pajaziti” kundër vendimeve të Gjykatës Speciale.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Çfarë mund të bëjnë raketat Patriot për Ukrainën?
Next post Protesta e serbëve në veri të Kosovës: Këto janë kushtet për largimin e barrikadave