Qeveria e Kosovës shpall shtensionimin në veri, redukton policinë për 25%

Read Time:1 Minute, 21 Second

Kryeministri, Albin Kurti e ka nisur mbledhjen e Qeverisë së Kosovës duke përmendur takimin e Besnik Bislimit me emisarin Lajçak dje në Bratislavë të Sllovakisë. Kurti ka listuar vendimet të cilat janë rënë në dakordim mes të dy palëve, drejt rrugës së deeskalimit të situatës në veri të vendit.

Njëra nga pjesët më të rëndësishme të këtyre pikave ka qenë largimi i trupave të Policisë së Kosovës nga objektet e Komunave në veri dhe përreth tyre. Kjo prej një përqindje nga 25% të tyre dhe shpërndarje të tyre në pjesë të tjera.

Gjithashtu, Kurti njoftoi se është marrë vendimi që Policia e Kosovës së bashku me trupat e EULEX-it dhe KFOR-it të rishqyrtojë kohë pas kohë pakësimin e mëtutjeshëm të prezencës së këtyre trupave.

“Qeveria e Kosovës e shpall publikisht deeskalimin, për të mos marrë hapa që e deeskalojnë, reduktimin e menjëhershëm të 1/4 të policëve që gjenden brenda apo në afërsi të komunave, pra 25%. Ata do të zhvendosen diku tjetër në po ato komuna, diku ku ka më shumë nevojë për ta meqenëse konsiderojmë se pranë komunave tash e dy javë është krahasimisht shumë më e qetë”, ka deklaruar Kurti.

Një pikë tjetër e potencuar ka qenë edhe thirrja për zgjedhje të jashtëzakonshme në veri të vendit. “Kjo do të ndodh pas stinës së verës dhe në përputhje me kuadrin ligjor. Për ne si Qeveri e Kosovës vazhdon  të jetë me rëndësi që qytetarët e Kosovës të kenë përfaqësim lokal që i përfaqëson si duhet, por për ta arritur këtë duhet ambienti që mundëson fushatën e mirëfilltë”, ka thënë Kurti.

https://www.facebook.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Situata në Veri të Kosovës, senatorët amerikanë takojnë Edi Ramën
Next post Opinion: Sot, diktatura  e korrupsionit e ka falimimetuar shtetin