Home » Lajme » Qindra qytetarë nga Lugina e Preshevës në protestën e sotme kerkuan rihapjen e kufirit Miratoc – Llojan

Qindra qytetarë nga Lugina e Preshevës në protestën e sotme kerkuan rihapjen e kufirit Miratoc – Llojan

Ashtu edhe siq ishte paralajmeruar sot në fshatin Miratoc në kufirin mes Luginës së Preshevës dhe Maqedonisë organizimin e BL të Miratocës është mbajtur protesta gjithpopullore ku u kërkua njëzirit hapja kufitirit Miratoc – Llojan për popullatën e kesaj ane, njfton agjencia infortmative “Presheva Jonë” . Në këtë protestë ishin tubuar qindra qyetarë të tubuar nga fshtarat përreth Mitatocës dhe nga Presheva, ku prezentuan gati edhe gjithe liderët e spektrit politik nga Lugina e Preshevës

“Hape Kufirin”, “BE nuk na pranon me kufijë të bllokuar”, “Mos cenoni lëvizjen e lirë të qytetarëve” ,”Evropa pa kufij” ishin këta vetëm nga disa brohoritje dhe pankartat që u dëgjuan dhe im pamë gjatë kësaj proteste për debollkimin e kufirit Preshevë – Maqedoni i cili vendkalim kufitar ishtë mbyllur qe plotë 18 vjet.Shezai Shaqiri në fjalimin e tij para të tubuarve ka derklaruar se “ne nuk kërkojmë asjgë më shumës e të rihapet kufiri mes Miratocës dhe Llojanit për t ‘u mundësuar fashatarëve dhe mbarë populaltës lëvizje të lirë andej e kednej kufirit, sepse me mbyllje kufijshë nuk mund të shkohet në Evropë..Na ishet premtuar para pesë vitesh të hapet kufiri, por sot e kësaj dite ato mbetën vetëm fjlaë..” Lëvizja e lirë është edhe barometër e demokraicsë së një vendi dhe e garantuar nga konvetnatta e OKB-së dhe ato ndërkombëtare të cilën duhet rrespektuar sikur Serbia ashtu edhe Maqedonia…ka pohuar në vazhdim para masës z.Shaqiri.

Kushtrim MALIQI

Miratoc (Preshevë), 3 qershor/ AIK-Presheva Jonë

What new approach to teaching and learning will you gel pens that write on black paper develop

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch