Ramush Haradinaj pas takimit me Lajçakun: Draft-statuti i Asociacionit është në përputhje me kushtetutën e Kosovës

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj u deklarua për media pas takimit me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak.

Haradinaj, tha se Draft-Asociacioni iu jep të drejta serbëve në pajtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Për dallim nga kolegët e tij opozitarë nga PDK e LDK që deklaruan se nuk u njoftuan me dokumentin, Haradinaj e tha të kundërtën.

“Sapo e përfunduam takimin me z.Lajçak dhe patëm mundësinë që të njoftohemi me dokumentin e draft statutit të Asociacionit, që ta lexojmë në tërësi. Kemi lexuar draftin në tërësi, drafti e shpjegon të gjitha mundësitë që Asociacioni u jep komunave me shumicë serbe, duke iu referuar Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës”, tha Haradinaj.

Lini një Përgjigje

Previous post Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të hap zyre në Novi Pazar 
Next post Albin Kurti takon liderët e Luginës për t’i unifikuar për zgjedhjet parlamentare