Reagon KFOR: Të shmangen veprimet e njëanshme në veri të Kosovës

Read Time:48 Second

KFOR-i, përmes një njoftimi për media, thotë se po vëzhgon nga afër situatën në komunat në veri të Kosovës.

Sipas KFOR-it, një situatë e tillë u shkaktua nga hyrja me forcë në ndërtesat e komunave e kryetarëve të rinj të zgjedhur.

“Kjo është shumë e rrezikshme për procesin e normalizimit dhe rrezikon të ngritë tensione më të mëdha. KFOR-i i dënon fuqishëm këto veprime unilaterale dhe i bën thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga dhuna që mund të kërcënojë sigurinë në Kosovë”, thuhet në reagimin e KFOR-it.

Tutje, KFOR apelon për koordinim mes të gjithë aktorëve ngase është qenësore për të shmangur eskalimin e mëtejmë të situatës.

“Prioriteti i parë i KFOR-it mbetet sigurimi i një mjedisi të sigurt dhe të qetë, në përputhje me mandatin e tij të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Dialogu dhe diplomacia janë mënyra e vetme për paqe të qëndrueshme dhe siguri në Kosovë”, thuhet në këtë reagim.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Vuçiqi pas situatës në veri të Kosovës, ngre gatishmërinë luftarake në nivelin më të lartë
Next post Lista Serbe i kërkon Vuçiqit ndërprerjen e dialogut me Kosovën deri në tërheqjen e të gjitha forcave speciale