Home » Lajme, Ndërkombëtare » REPUPLIKA E SHQIPERISE BASHKUAR BESELIDHJA E RE SHQIPTARE 12 Janare 2013 “KOMUNIKATE”

REPUPLIKA E SHQIPERISE BASHKUAR BESELIDHJA E RE SHQIPTARE 12 Janare 2013 “KOMUNIKATE”

 

 

 

 

Nga Fatos Ashiku

REPUPLIKA E SHQIPERISE BASHKUAR BESELIDHJA E RE SHQIPTARE
“KOMUNIKATE”
(Drejtuar mbare organizmave kombetare dhe nderkombtare)
-Mbare opinioni Shqiptare ka dite qe percjelle me vemendje te madhe ate cfare po ndodh ne Luginen e Presheves!
E tere vemendja e nje populli ,eshte drejtuar nga vellezerit tane Shqiptare per tu gjindur ne krahe e ne mbrojtje,ndaj cdo tentimi per te perdorur shanatazh e dhune.
Per Ne Shqiptaret te renet per liri te Ate-memedheut jane te shenjte edhe perkujtimi e nderimi ndaj tyre eshte ceshtje integriteti moral dhe shperterore.
Andaj !ceshtja e ketij ‘monumenti’ nuk eshte nje ceshtje rutinore administrative, apo thjesht nje cope beton edhe mur, por nisja e nje qendrese per te mbrojtur nderin kombetare qe kerkohet te neperkembet.
Nese per dike ne Serbi apo gjetke kjo eshte nje alibi , nje sebep per te ngritur nje “xhebeleg” luftenxites ,per Ne eshte ceshtje nderi te cilen nuk lejojme te na perdhoset per asnje lloj cmimi.
Kuzhdo qe ben plane te perfshije ne lufte dy popuj kete e ka llogaritur gabim:
-Populli Serb i pergjegjeshem per fqinjesine edhe bashkejetesen,
nuk mund te jete dakort me kete sjellje brutale te qeverise te tij!
Nese politika Serbe ,e cila me keto veprime po deshmon se po ecen ne gjurme te revanshizmit shoven, do ja dali te mobilizoje funderrinat e saj.
-Ne po Ju themi :se Populli Shqiptare si nje trup , shpirt zemer e mendje te vetme bashkuar, do ngrihet dhe do ja dali te triumfoje mbi falangat barbare.Ashtu sikur ja ka dale edhe kurdohere kemi triumfuar.Sepse ne anen tone eshte e drejta , jane popujt dhe partneret me te cilet na lidh e ardhmja drejt paqes dhe bashkjeteses se sigurte .Me Ne eshte ‘Zoti’ qe e mbron, paqen , rregullin dhe integritetin Njerzore.
Kjo eshte fjala dhe qendrimi yne i fundit .
Republika e Shqiperise bashkuar , nuk njeh autoritet tjeter i cili i perfaqeson interesat mbare kombetare me te cilin mund te bisedohet edhe bihet dakort. Tashme interesat kombtare mbrohen permes nje organizimi mbare kombtare.Cdo pellembe e trojeve Shqiptare eshte e shejte edhe per te do ngrihemi mbare si komb.
-Edhe nese kemi deklaruar :se nuk prekim kufijte nderkombetare (ceshtje e cila do ndjeki linjen e parashtruar)
vendimarrja jone eshte :
– Nga Sanxhaku ne Preveze eshte truall Shqiptare! per te cilin si teritor do realizojme nje qeverisje unike mbare kombtare. Per te mbrojtur :te drejtat , jeten dhe begatine e mbare Shqiptareve.
Per te garantuar ,nje zhvillim unik mbare kombtare dhe, per te siguruar integrimin e Shqiptareve ne instituticione Euro-Atlantike me dinjitet.

12 Janare 2013   

http://www.facebook.com/l/WAQEFDS7AAQEDikH3qH3o1jmQ68Gkl7p2mvN3p2f0SDe41w/beselidhjaereshqiptare.blogspot.com/

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress