Home » Lajme » Riza HALIMI në Beograd kundërshtoi deklaratën e Kuvendit serbë për Kosovën !

Riza HALIMI në Beograd kundërshtoi deklaratën e Kuvendit serbë për Kosovën !

Gjatë përpilimit të deklaratës mbi “krizën në Kosovë” deputetët serbë ishin të përqarë, amdje shefi i bisedimeve mes Prishinës dhe Beogradit ka shkuar aq large sa situatën në Kosovë e ka cilësuar dramatike dhe sipas tij “në prag të luftës”.

Deputetët në Kuvendin e republikan po shqyrtojnë Propozim deklaratë me të cilën qeveria e Serbisë ndër të tjerash deklarohet se Forcat ndërkombëtare në Kosovë nuk rrespektojnë statusin e tyre neutral sipas rezolutës 1244 me të cilën rrezikojnë mbijtesën e popullit serb në Kosovë.

Por, përfaqësuesi i vetëm i shqiptarëve në Kuvendin e Republikës së Serbisë, deputeti gjithpopullor z. Riza Halim ka pohuar sot se gjatë diskutimeve në parlament se nuk do të përkrahë propozim deklaratën e qeverisë serbe për krizën në Kosovë, raporton agjencia informative “Presheva Jonë” duke u thirrur në njoftimet e mediave serbe.

Burimet e ngjajshme njoftojnë se deputeti Halimi ka nënvizuar se nuk është e qartë se, Serbia dëshiron bisedime të reja apo ri vazhdim të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës…?! “Nëse flasim për bisedime të reja atherë duhet haptas të thuhet” ka shtuara deputeti Halimi. Do shtuar se rreth përppilit të deklaratës mbi “krizën në Kosovë” deputetët ishin të përqarë, përderisa disa i binin thumbit e tjerët patkonit, shefi i bisedimeve mes Prishinës dhe Beogradit ka shkuar aq large sa situatën në Kosovë e ka cilësuar dramatike dhe sipas tij “”në prag të luftës”. Kjo deklaratë apo ftesë për luiftë nga një prijës i negociatave të dialogut me një vend fqinjë (Boislav Stefanović: Situacija dramatična, gotovo na ivici rata) jo vetëm se janë të dëmhsme opër stabilitetin në rajon por edhe për vet Serbinë e cila po përgatitet për në BE..Tash Bruksesli duhet të meret me Beogrdait se ado tab
prnaojë serbin e cila kerkon ende luftë dhe problemet me vendet fqinje dëshiron t’i zgjedh me kallashnikov e jo në tyrezën e bisedimeve.?!

Beograd, 30 korrik / AIK-Presheva Jonë

They have lessons to plan, papers to grade, clubs to oversee, meetings to attend, and a thousand other tasks that cell phone tracker app within www.trackingapps.org/ all have to be taken care of right away

One Response

  1. Gurbetqari thotë:

    Deputeti, Z-ti Halimi,ka veprua drejte qe beri ashtu sic kishte veprua cdo Shqiptare. Edhe pse eshte vetem nje deputet Shqiptar, AI, me dinjitet po perfaqeson Shqiptaret e Lugines dhe interesat e tyre ne Parlamentin e shtetit serb.

    Edhe permes aktivitetit te deputetit Halimi,pushtetaret serb po perkujtohen, cdo here qe eshte nevoja, se cdo Shqiptar,pra edhe te gjithe Shqiptaret e Lugines,e dojne dhe perkrahin SOVRANITETIN, PAVARRESINE dhe MBROJTJEN e kufijve te Shtetit me te Ri te Evropes-KOSOVES.

    Kurse, sharlantsanit Stefanoviq, duhet t’i thuhet se Serbia kurre nuk ka patur muskuj, sidomos nuk ka sot, qe t’a kercnoj me lufte dikend, sidomos jo Kosoven qe e perkrahin fuqite me relevante te Botes, dhe sidomos, jo Popullin trim e unik Shqiptar.(Nese, Stefanoviq e ka mesuar Historine e popullit te vet,ne shkollen fillore, sigurisht, e ka kuptua se Serbia, tani me 6. shekuj. vetem ka humbur cdo lufte ne te cilen ka mare pjese. Eshte interesant pse ky Popull humbjet i “perjeton si fitore”.Kete, ndonjehere, me siguri, do t’a sqaroi Shkenca.) Dhe, ku sharlantan politik, po ashtu duhet t’a di se nese nje Shtet i Pavarrur Sovran vene nen kontroll cdo pike te kufirit te vet- eshte gje legjitime e nje Populli dhe nje Shteti.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress