Home » Lajme, Vendore » RTP lajmet 1 Maj 2014

RTP lajmet 1 Maj 2014

RTP-LogoPërderisa në shumë vende të rajonit e më gjërë në këtë ditë punëtorët protestojnë dhe kërkojnë të drejta më shumë, në Preshevë kjo ditë kalon në heshjte sikur të jenë të punësuar 99 % qytetarëve. Tregjet e gjelbërta në vend gjatë gjithë vitit kalendarik kanë qenë të furnizuara me pemë e perime nga më të ndryshme. E për agronomët dhe mjekët konsumimi I hershëm I tyre është I dëmshëm për shumë persona duke I sjellur probleme të ndryshme në organizëm. Kabllori Dardania Plus në Preshevë njofton të gjithë klientët tyre se disa nga kanalet e paketës Tring nuk kanë qasje përshkak të defekteve shkaktuara në bazën që ka në Shqipëri. Andaj drejtuesit kabllorit Dardani Plus kërkojnë ndjesë nga gjithë klinetët e tyre për defektet e shfaqura ndërsa shpresojnë se defektet në fjalë do të evitohen brenda javës që vjen.

———————————————

Përderisa në shumë vende të rajonit e më gjërë në këtë ditë punëtorët protestojnë dhe kërkojnë të drejta më shumë, në Preshevë kjo ditë kalon në heshjte sikur të jenë të punësuar 99 % qytetarëve.

Dita e Punëtorëve në Preshevë shënohet pa protesta përkundër vendit më të pa zhvilliar

Konsumimi I hershëm I pemëve dhe perimeve mund të shkaktoj probleme në organizmin e njeriut

—————————–

Me daljen gjegjësisht ekspozimin e hershëm të pemëve e perimeve në tregjet e gjelbërta në vendin tone janë shtuar edhe pacientët me simptomet të ndryshme të shkaktuara me konsimimi i hershëm I pemëve e perimeve. Këtë gjë e ka deklaruar për Televizionin tone desaret Jahiu, kryeshef I shërbimit të praksës së përgjithshme në Shtëpinë e Shëndetit në Preshevës. SYNC- desaret jahiu mjek E agronomi Qena Daliu potencon se konsumimi I pemëve e perimeve të pjekura para kohës apo edhe në mënyrë artificial janë të dëmshme për organizmin e njeriut. SYNC- Agronomi Qenan Daliu Sipas mjekut në fjalë këto probleme shkaktohen nga kultivuesit që përdorin pesticide për parandalimin e dëmtive eventuale e që mund të jenë të rrezikshme për organizmin e njeriut. SYNC- desaret jahiu mjek Për konsumatorët preferohet tiu shmangen sa do pak pemëve e perimeve të hershme apo edhe të qëndrojnë për disa orë në ujë. SYNC- Qenan daliu desaret Jahiu Ekspozimi I pemëve e perimeve të hershme edhëe ne tregjet tona kanë qenë prezente thuaj se gjatë gjithë vitit kalendarik. Prnadaj për tiu shmangur problemeve eventuale preferohet kujdes I shtuar.

——————————————–

Kabllori Dardania Plus në Preshevë njofton të gjithë klientët tyre se disa nga kanalet e paketës Tring nuk kanë qasje përshkak të defekteve shkaktuara në bazën që ka në Shqipëri. Andaj drejtuesit kabllorit Dardani Plus kërkojnë ndjesë nga gjithë klinetët e tyre për defektet e shfaqura ndërsa shpresojnë se defektet në fjalë do të evitohen brenda javës që vjen.

——————————————–

Kryeministri Hashim Thaçi ka ftuar deputetët e Kuvendit të Kosovës që të hënën të votojnë për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK).Ai ka thënë se këtë vendim janë duke pritur të gjithë qytetarët e Kosovës, SHBA-ja, BE-ja dhe NATO. “Unë shpresoj dhe besoj se edhe Kuvendi i Kosovës, të hënën, do të votojë, sepse nuk ka interes politik që duhet ta stopojë apo ngadalësojë themelimin e Ushtrisë së Kosovës. Ne kemi bërë përpjekje tash e shumë vite. Njëherë e kishim UÇK-në, pas çlirimit e formuam TMK-në, pas pavarësisë FSK-në e tani e kemi përkrahjen e plotë të SHBA-ve, të BE-së dhe të NATO-s, që ta themelojmë edhe ushtrinë tonë”, ka thënë Thaçi. Këtë vendim janë duke pritur të gjithë qytetarët e Kosovës, dhe SHBA-ja, BE-ja edhe NATO-ja. Nëse nuk ndodhë ky votim të hënën, të jeni të sigurt se po rrezikojmë me fajin tonë, por faji duhet të adresohet”, ka thënë Thaçi. Në pikën kufitare në Vërmicë, është paraqitur në Polici, deputeti i LDK-së, Naser Osmani. “Rreth orës 06:05 në Pikë Kalimin Kufitar Vërmicë, është paraqitur në Polici personi i kërkuar N. O. I njëjti është shoqëruar nga njësiti policor i Policisë Kufitare për në Drejtorinë Kundër Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, për të vazhduar me procedurat e mëtutjeshme”, njofton policia. Deputeti i LDK-së, Naser Osmani ështi i dyshuar për çështjen e privatizimit të fabrikës “FAN”, në komunën e Podujevës.Policia e Kosovës përmes një komunikate për media, dje ka bërë të ditur se për 11 personat e arrestuar, në cilësinë e personave të dyshuar, është shqiptuar masa e ndalimit prej 48 orësh. Operacionit i ka paraprirë një hetim disa mujor lidhur me çështjen e privatizimit të fabrikës “FAN”, në komunën e Podujevës, me ç’rast nga zyrtarë të Agjencionit Kosovare të Privatizimit, anëtarë të Bordit Menaxhues të Agjencionit Kosovar të Privatizimit dhe zyrtarë të Kadastrës në Komunën e Podujevës, në bashkëkryerje nga viti 2006 deri në vitin 2012 dyshohet se kanë kryer veprat penale si: “Keqpërdorim i pozitës zyrtare apo autoritetit zyrtar nga neni 422 i KPK-së”, “Mashtrimi në detyrë nga neni 426” “Legalizim i përmbajtjes së rreme nga neni 403”, “Mashtrimi nga neni 335”, “Shkaktim i falimentimit nga neni 286 i KPK-së” dhe, “Keqpërdorim i autorizimeve ekonomike nga neni 290 paragrafi 1 pika 1.2. i Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Maqedonia ndodhet pranë njëkrize politike.Alarmi jepet nga disa media. Ata nënvizojnë se ka një krizë të thellë rreth asaj se çfarë do të ndodhë tanimë që mbaruan zgjedhjet.Raportohet se Gruevski ka ndërmend të përfshijë në qeveriedhe BDI-në, edhe PDSH-në.Bashikimi Demokratik për Integrim ka nënvizuar se si fituese në kampin politik shqiptar duhet të qeverisë.Nga ana tjetër, PDSH e Thaçit ka mbajtur qëndrimin se do të jetë në qeveripavarësisht sesa mandate deputetëësh fitoi. BDI thotë se nuk do të jetë në qeveri nëse në të do të jetë edhe PDSH. Edhe partia opozitare maqedonase, LSDM ka refuzuar mandatet e deputetëve. Shumëmedia aludojnë se kjo situatë mund të çojë në një krizë politike.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch