Home » Opinione » Sa më i fortë serbi , shqiptarët më të mashtuar !

Sa më i fortë serbi , shqiptarët më të mashtuar !

Fahri Xharra 2014-2Flitet se turku na mbrojti nga asimilimi, se na solli një fe tjetër të ndryshme nga sllavët dhe grekët. Tani del pyetja: pse nuk u asimiluan rumunët ne mes të sllavëve, pavarësisht se ishin ortodoksë si ata(!) Pse nuk u asimiluan hungarezët nga gjermaniket, megjithëse 400 vjet të pushtuar prej tyre dhe të të njejtës fe me ta! Pse nuk u asimiluan baskët, që nuk e patën asnjëherë një shtet te vetin dhe ishin katolikë si spanjollët. (Nikolle Loka )

Po a ka ndihmuar vertetë pushtimi turk për ta ruajtur etninë shqiptare(!) Dikur ishim shumë, ndersa nen pushtimin turk u pakësuam nga vrasjet, sëmundjet, largimet pa kthim, etj. Nga ana tjetër, a ti llogarisim shqiptarët qe na rrembeu Turqia që vetë turqit thonë se janë 7 milione. Po 7 milion jemi te gjithe ne shqiptaret ne trojet tona etnike. Ata shqiptarë janë në porcesin e asimilimit të plotë se nuk kanë asnjë të drejtë kombëtare si etni me vete. Pse u asimiluan shqiptarët ne boshnjakë në Sanxhak dhe Mal të Zi! Pse u asimiluan shqiptarët në turq në Prizren , jilan , Vushtrri dhe në pjesën shqiptare te Maqedonisë. A është njëlloj si asimilimi në serbë dhe asimilimi në turq dhe boshnjakë, apo jo(!!!)

Kur Serbia është e fortë ajo  e ndërsen islamizmin ndër shqiptarë sepse kjo mënyrë i mbeti metoda më besnike për shkombëtarizimin tonë , Jemi dëshmitarë të së kaluarës; të gjitha gati i dime . Serbia e fortë del Garashanini me planin e tij për dëbimin tonë; Serbia e fortë na del Çubriloviqi me plin e tij famëkeq për asgjësimin tonë san ë elaboratin e tij ndër tjerash shkruan “ Të bëhen ligje që t’i ndalojnë shqiptarët t’i leshojnë qentë në oborrin e shtëpisë.” Dhe më tej këtë e dini : “Në fillim, Turqia pranon të marë 200.000 shqiptarë të shpërngulur. Pastaj, pasi kjo të dalë me sukses, ne i dërgojmë të tjerë. Për mënyrën e shpërnguljes, që të ketë shpërngulje në masë, si kusht i parë është krijimi i një psikoze të përshtatshme: Në radhë të parë është e nevojshme që për shpërnguljen e shqiptarëve e të bejmë për vete klerin e tyre dhe njerezit me influencë, me para ose me detyrim. Që t’ua mbushim mëndjen shqiptarëve që të ikin, duhet që të bëjmë për vete klerin e tyre duke e paguar. Kështu ai do të udheheqë eksodin e tyre për në Turqi ( NgaÇubrilloviqi ) Pra ? jemi të vetdijshëm që po ndodhë e njejta me ne sot ?
Kur Serbia ishte e “dobët”  (nga viti 1968 – 1990 ) edhe Shqipëria ishte “rehat” prej saj.,E doni një shembull ? shkollat ,Universiteti i Prishtinës , xhamijat të zbrazura. kishat po ashtu. Vetëm një të mire nga ai “ dobësim “ politik i serbëve,shqiptarët muslimanë e të krishterë kush e kush më shumë mundohej  që emrat e pasalindurve: djalë apo vajzë të jenë sa më ilire dhe e sa më arbërore (!?!)

Por e “dobët apo e fortë” Serbisë i intereson që të ketë në duart e saja sa më “dëshmi” islamike për ne , në mënyrë që neve edhe botën ta bindin se ne jemi të ardhur rishtas këndekj pari .Lexojeni këtë copëz shkrimi në vazhdim : “Pak ditë pasi që ra tërmeti në Shkup, u nisa ta kërkoj pllakën e mbishkrimit të mihrabit të Urës së Gurit dhe atë kalasë së Shkupit. Një ekskavator i nxirrte rrënojat e mihrabit nga lumi, por pllaka nuk doli askund. Thanë se nuk është gjetur asnjëherë. Megjithëse unë jam e bindur se atë e kishte gjetur dikush dhe e kishte fshehur. Ajo është pllaka për të cilën unë kam shkruar në librin tim, ndërsa tash e dini se çfarë pllake kemi aty. Pastaj shkova në kalanë e Shkupit. Aty, për shkak të frikës nga përsëritja e tërmetit, kishin dalë t’i kalonin ditët shumë banorë të Shkupit. Pllaka me mbishkrimin osman nuk ishte në vendin e saj. Fillova nëpër njerëz t’i kërkoj pjesët e saj dhe ta rikonstruktoj pllakën. Derisa i kisha gjetur shumicën e pjesëve, një pjesë nuk po e gjeja assesi. Dikur e pashë se një grua, që kishte vënë të ziejë gjellë, e kishte vendosur tenxheren mbi zjarr pikërisht mbi atë copë pllake që po e kërkoja unë. Ia kërkova, por gruaja nuk ma jepte, sepse do t’i derdhej gjella. Në fund e gjeta një gur tjetër të rrafshët, ia ofrova, ndërsa ajo ma dha copën e pllakës. Kështu e plotësova mozaikun e pllakës, që edhe sot qëndron mbi portën e kalasë”.

Ky është një rrëfim që historiania e artit Lidija Kumbaraxhi Bogoeviq, autore e librit “Monumentet osmane në Shkup”, na e rrëfeu gjatë një takimi të rastit para disa viteve kur biseduam gjerë e gjatë për rëndësinë e trashëgiminë. ( Shkruan: Zeqirija Ibrahimi)

Pra Kalaja e Shkupit  e filloi jetën e saj me turqit,?
Serbëve iu nevojiten “ fakte “që ato ti përdorin ur janë të ”fortë” ,po atëherë kur ne zbehemi nga nëdrgjegja  dhe vetdija kombëtare.

Serbia e  “fortë “ për ditë e më shumë është duke e zbehur të mbërrimen historike : Luftëtarët dhe Luftën e UÇK-ës, e gjithë kjo nëpërmjet një propagande të lansuar prej tyre nëpëmjet njerëzve tanë. Në vend që të mbjellim farën e vetmbrojtjes në tokat tona , në vend që të kemi ushtarë të denjë të kësaj lirijeje  ne krijojmë :  “Do te pengoj gjithmonë ne postimet  tua e ne qoftese ke mendjen mem bo bllok do ti hap me emer Zotit disa facebook me emrin tim e ske mem mujt mem nal veq mem eleminu prej ksaj bote  ti  pak qe ja ke msy ksaj pune qe ma permene guximin se the jom i ri me pas guxim e me te pengu ne komentë une jo ty po rrafsh 2 milionë si ti nuk um ndalin me shpreh mendimin tim jo fahri xharra po 2 milionë fahri xharra nuk um bejn pershtypje te thash edhe ma heret ne rrugë te Allahut jom ne gjendje me vdek bash ne kete moment qe po te shenoj ty e une 19 i kam po si mi pas 1900 per qka do qoft e une nuk te sulmoj ty jo qe te kam frikë se kerkujt frikë ne rruzullin toksore qe eshte vetem Allahut i frikohem ;po te paska hup udha ne oborr e do Allahu 30 dite te Ramazanit qe i kom ninu InshALLAH Allahu ma ploteson nje prej deshirave met denu ty ne kete bote sepse ne tjetren e ke te sigurt InshALLAH Amin . TEKBIR , ALLAHU EKBER .”Ja kjo është përgatitja e gjeneratave të reja sepse Serbia është politikisht e fortë .
Po mirë ia vret kujt syrin kjo ?

Fahri Xharra,16.07.15 , Gjakovë

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress