Samiti i Berlinit: Nënshkruhet njohja e ndërsjellë e kualifikimeve

Read Time:26 Second

Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor nënshkruan në Tiranë, marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të kualifikimeve profesionale.

Marrëveshja u nënshkrua nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, kryeministrit në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviç, atij të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, kryeministres së Bosnje-Hercegovinës, Borjana Kristo dhe kryeministres serbe, Ana Brnabiq.

Marrëveshja parashikon njohjen e profesione, si farmacistë, veterinerë, infermiere dhe mami, duke lehtësuar më tej lëvizjen e profesionistëve dhe shfrytëzimin e potencialit të madh të burimeve tona njerëzore.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Samiti i Berlinit, Kurti: Akti terrorist nuk duhet të kalojë pa u ndëshkuar
Next post Olaf Scholz: Dënojmë në mënyrë më të ashpër sulmin ndaj policisë në Banjskë