Shaip Kamberi: Marrëveshja e mirëseardhur edhe për qytetarët e Luginës

Read Time:59 Second

Shaip Kamberi, deputet shqiptar në Kuvendin e Serbisë ka mirëpritur marrëveshjen për dokumente ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ai ka thënë se ajo është e mirëseardhur edhe për qytetarët e Luginës së Preshevës.

Kamberi ka shkruar në Facebook, se me arritjen e kësaj marrëveshjeje me ndërmjetësimin e BE-së dhe përfshirjen direkte të SHBA-së, lëvizja e lirë, sidomos e qytetarëve të Kosovës, po merr kuptim.

“Marrëveshjet si këto janë të mirëseardhura edhe për qytetarët e Luginës së Preshevës”, ka shkruar ai.

Mustafi: Një hap i vogël drejt normalizimit

Ragmi Mustafi, Kryetari i Këshillit nacional të shqiptarëve të Luginës së Preshevës marrëveshjen për dokumentet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e ka quajtur një hap të vogël drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve që duhet të  përmbyllet me marrëveshjen përfundimtare, ndërkombëtarisht të obligueshme.

Përmes një postim në rrjetin social Facebook, Mustafi ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve Kosovës-Serbi vihet përmes reciprocitet që nuk e eviton pashmangshmërisht edhe trajtimin e pozitës së shqiptarëve në Luginë të Preshevës.

“Një hap i vogël drejt normalizimit. Pavarësisht që ky dialog ndërmjetësohet nga përfaqësuesit e BE, kjo krizë potencialisht për eskalim theksoi si faktor vendimtar përfshirjen e SHBA-së”, ka shkruar Mustafi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Borrell: Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për dokumentet
Next post Iniciativa e Sekretarit Amerikan Blinken, çon në dakordimin Kosovë-Serbi