Shaip Kamberi: Të unifikohemi në kërkesën për vende të rezervuara në parlament, sikur serbët e Kosovës

Read Time:57 Second

Kryetari i PVD-së dhe deputeti republikan, Shaip Kamberi ka kërkuar që shqiptarët në Serbi të janë këmbëngulës dhe të unifikuar me kërkesën për vende të garantuara të përfaqësimit në parlament

Serbia po kalon në një krizë të thell politike, ku përveç protestave opozitare në rrugët e qyteteve serbe tani partitë opozitare po protestojnë edhe brenda parlamentit serb.

Prandaj, zgjedhjet e parakohëshme parlamentare thuja se janë të pashmangshme të mbahen së shpejti.
Me këtë rast, deputeti i vetëm shqiptar, Shaip Kamberi sot është prononcuar në lidhje me situatën më të re ku ka kërkuar vende të siguruara për pakicat sikurse që këtë të drejtë ja garanton Kosova pakicës serbe

“Koha për vende të rezervuara. Kriza e sotme në parlament, qoftë e dirigjuar apo imponuar, po e çon Serbinë në zgjedhje të reja parlamentare dhe zgjedhjet për kryeqytet.
Shkuarja në zgjedhje të reja parlamentare po imponon ndryshim të kushteve dhe sistemit zgjedhorë.
E sistemi i ndryshuar zgjedhorë do të duhet patjetër të trajtojë edhe kërkesat dhe nevojat e pakicave.
Ky do të jetë momenti që shqiptarët të dalin me kërkesën për vende të garantuara të përfaqësimit në parlament” ka shkruar Kamberi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Policia e Kosovës kap armatim të grupeve kriminale serbe në veri
Next post Sot bëhen 33 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Kaçanikut