SHBA – Serbisë: Tërheqi forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Read Time:2 Minute, 42 Second

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë që të tërheqë forcat ushtarake nga kufiri i Kosovës dhe t’i ulë tensionet në rajon. Ai tha se SHBA po e vëzhgon një grumbullim të madh ushtarak të Serbisë përgjatë kufirit me Kosovën, që përfshin artileri të avancuar, tanke dhe njësi ushtarake të mekanizuara.

Ai tha se sulmi në veri ishte i koordinuar dhe i planifikuar mirë.

“Sulmuesit përdorën afërsisht 20 makina (fuoristrada) teksa po transportonin një depo armësh me sasi alarmante dhe të sofistikuar. Pjesa më e madhe e armatimit ishte e shkallës ushtarake, duke përfshirë raketa-hedhës antitank, predha mortajash, eksplozivë dhe pajisje taktike. Sipas autoriteteve të Kosovës, të paktën 30 persona ishin të përfshirë në sulm – duke rezultuar në vdekjen e një rreshteri të policisë së Kosovës. Nuk ishte ai lloj sulmi që kryhet rastësisht ose ‘ad hoc’ ose nga një grup i vogël njerëzish. Sasia dhe llojet e armëve të gjetura përfaqësojnë një kërcënim për sigurinë, jo vetëm të personelit të Kosovës, por edhe atij ndërkombëtarë, përfshirë edhe për trupat e NATO-s”, tha Kirby.

Të gjithë ata që ishin të përfshirë në planifikimin dhe kryerjen e këtij sulmi, sipas tij, duhet të sillen para drejtësisë.

“Ne e dimë se Policia e Kosovës është duke hetuar rastin. U bëjmë thirrje autoriteteve serbe që të ndihmojnë në identifikimin dhe mbajtjen përgjegjëse të kujtdo që është i përfshirë në sulm ose në kontrabandën e armëve”, deklaroi ai.

Kirby tha se gjatë ditës sekretari i Shtetit, Antoni Blinken i ka telefonuar presidentit serb Vuçiq për të përcjellë shqetësimin e SHBA-së për këto incidente dhe për të nënvizuar nevojën për de-përshkallëzimin e menjëhershëm dhe për kthim në dialog.

Këshilltari për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan, siç tha ai, ka folur edhe me kryeministrin Albin Kurti për të diskutuar mbi këto ngjarje dhe rëndësinë e dialogut.

“Përtej angazhimeve tona diplomatike, Shtetet e Bashkuara po punojnë me aleatët tanë të NATO-s për të adresuar këto përpjekje për të destabilizuar Kosovën dhe për të minuar sigurinë e të gjithë qytetarëve të saj. Në dritën e zhvillimeve të fundit, KFOR-i, i cili është akronimi i forcave të NATO-s në terren, po rrit praninë e tij të forcave paqeruajtëse të NATO-s në veri të Kosovës dhe në zonat përreth kufirit, në përpjekje për të qetësuar banorët dhe për të vazhduar të përmbushë mandatin e tij për sigurimin e një sigurie. dhe mjedis të sigurt”, deklaroi Kirby.

Këshilli i Veri-Atlantik, siç tha më tej ai, është takuar më herët në Bruksel për të diskutuar situatën në Kosovë, me aleatët e NATO-s duke shprehur shqetësimin e tyre të thellë për rritjen e tensioneve dhe duke vënë në dukje gatishmërinë e tyre për të bërë rregullime të mëtejshme në qëndrimin e KFOR-it.

“Në ditët në vijim, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të konsultohen ngushtë me aleatët për të siguruar që qëndrimi i KFOR-it të përputhet me kërcënimin”, deklaroi Kirby.

Përtej krizës së menjëhershme, SHBA sipas tij, vazhdon të punojë intensivisht me partnerët evropianë për t’i bërë presion Kosovës dhe Serbisë që t’i rikthehen dialogut paqësor përmes formatit të krijuar nga Bashkimi Evropian të lehtësuar nga BE-ja.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Presidenca e Kosovës reagon pas deklaratës së Ramës: KFOR-i është reagues i tretë
Next post Edi Rama: Një hap e më parë, KFOR-i ta marrë nën kontroll veriun e Kosovës