Home » Lajme » Shemsi Nuhiu i cili është arrestuar në Zvicër sipas flet arrestit serb është ekstraduar në Serbi

Shemsi Nuhiu i cili është arrestuar në Zvicër sipas flet arrestit serb është ekstraduar në Serbi

 Nuhiu në aeroportin e Beogradit ka ateruar diçka pas orës 21 nën përcjelljen e pjestarëve të interpolit dhe xhandarmerisë serbe dhe menjëherë është transferuar në Burgun e Beogradit, njofton B92. Shemsi Nuhiu është arrestuar në Zvicër para një viti dhe në bazë të flet arrestit të Interpolit në Serbi, vendimi i gjyqit suprem zviceran ka vendosë me 7 mars që ai të ekstradohet në Serbi. Ekstradimi u ndoq nga afër edhe prej ministrit të punëve të brendshme Ivica Daçiq dhe komandantit të xhandarmërisë Bratisllav Dikiq. Ne kemi siguruar masat maksimale të sigurisë për transferimin e tij jo vetëm deri në Beograd, por edhe nga aeroporti deri në burg” ka thënë Daçiq. Daçiq ka thënë se i ashtuquajturi “Grupi i Gjilanit” është akuzuar për vrasjen e më shumë se 150 personave në rrethinën e Gjilanit. Nuhiu akuzohet për krime lufte ndaj civilëve serb të kryera në vitin 1999 në Kosovë
RTV Presheva

2 Responses

  1. Kobraaa thotë:

    valla shteti kosoves shum mrapa qysh me leju zvicren me qu at person ne serbiii kur u dasht me pru ne ks me sundu se ashte shtetas kosovar ai po politikanat jam kurva e ropt jau qofsha se duhet me tju qi noen mas pari politikanav ne ks se veq bethen e vet e mrojn e nuk i shikojn ushtart qe kan luftu ne ks e jau qifsha krejt qka ikan veq kame ju ardh dita edhe ktyve kan me hanger se shpeti

  2. kur mora ket ajm qe kur nejeten time skisha besu qe dote ndodh nje gje etill me z… shmsiun por koka edhe mashum se evertet se ne shiptrt po duka vetem menejt neper male se neper qytet ne nuk kemi vend apo ne evrop un ne emen te ucpmb ishprehi shum keq ardhje familjes te deruar nuhiu megjith se ata menjofin mu po kerkoj falje qe spe qes emnin se edhe un jam qat grup po jetoj meni qeter emen diku nevrop po jukisha lut te gjith shiptarve qe tandimojm z nuhiu nese asht nevoja edhe me arm ne kra at samunemi mej ndimu dikush me pushk dikush me te holla edikush me gajret emostrrim duart kryq se nesra navjen edhe neve reni me shku qaty po zgjonu shiptar kudo qe jeni z

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch