Home » Opinione » Shkupi nuk është serb,jasht Car Dushani!

Shkupi nuk është serb,jasht Car Dushani!

”Shqiptarët janë autokton, të cilët gjatë gjithë dyndjeve të popujve, e rujatën tipin dhe karakterin e vet në mënyrë të theksuar. Ata u bënë ballë sulmeve të romakëve dhe mësymjeve të dendura të sllavëve ” -Dr. Bransisllav Nushiqi , shkrimtar sërb

 

Segregacioni kombëtar dhe gjuhësor në Maqedoninë është shumë ndjellakeq; është për t`ardhur keq që një pushtet i një shteti që mbahet në këmbët prej qelqi nuk e don që të vërtetn e së vërtetës  ta sheh me sy të kthjellët. Ka raste kur syri vuan nga shkurtpamësia ,atëherë vehen syzat pasi që na është caktuar dioptria. Shkurtëpamësia politike rrjedhë dhe si e tillë është ose  nga mosdija ose qëllimet që prekin shumë largë por pa një përllogaritje të saktë për atë “largëpamësi”. Është për t`ardhur keq që në një shtet ku shqiptarët janë   ata që janë  ,qofshin musliman apo ortodoks që janë , e bëjnë një numër aq të madh sa që më të gjitha mjetet e mundshme mundohet të mëshifet; bëhët një segregacion kombëtar dhe gjuhësor ndaj tyre.(fxh) Historikisht është e vërtetuar që shtetet nuk shkatërrohen mbrenda natës. Farët e shkatërrimit të tyre janë të mbjellura thellë në institucionet shtetërore. Por ç´po ndodhë më Maqedoninë?

E humbur në ëndrrën e rastësishme të të qenurit shtet , humbë edhe obligimet që dalin nga  ajo.Pellazgët kishin pas thonë që një e mirë e arrijtur pa mund , ndodhë që të shkakton të vjellura  që s`kan të ndalur. Dhe kjo po ndodhë vazhdimisht me këtë shtet të rastësishëm.

Duke mos pasur as gjë të vetën ti prezantoj botë , duke u munduar që të krijon artificialisht një certifikatë të lindjes si komb e si shtet , po zhytet për ditë e më shumë në errësirën e historisë , dhe  e ka të vështirë të del nga labirinthët e saj.

 

Sa qesharake aq edhe e rrezikshme është çasja e saj në vjedhjen e historisë së të tjerëve  për të krijuar një imazh karshi botës ,  një imazh të rrejshmë për vetvetën.

Dhe populli sllavo -maqedon ( po prej një kombi të pagëdhendur lind  një pushtet po ashtu  i topitur) , i vetdijshëm për të kaluarën e saj herë si bullgar e herë si serb,; herë -evski , herë si -ov e hiq si -iq i duartroket këtij kapërcimi shtetëror në  kopshtin e historisë të popullit vendas , atij shqiptar.

Të kotë e kanë  sllavët  maqedonisë që janë si bishti i sllavëve të krijojnë njëidentitet kombëtar me një gjuhë të që si e thoshte Z.Edith Durham e fillon me bullgarisht dhe e zien me serbisht. Të kotë e kanë të mbijetojnë me rrenat dhe mashtrimet e tyre.

Juve sllavëve të Maqedonisë Titoja iu mësoi keq të kaluarën e juaj; por edhe me ne veproi në të njejtën mënyrë.  Pse po e them këte? Ju kujtohet Republika e Krushevës , Kryengritja e Ilindenit ? Pito Guli me shokë? Pra viti 1903.  Edhe keta ishin shqiptarë;por edhe këta turku nuk i deshti,dhe i shkatërroi. E mjera Perandori ! mendonte se do të jetë përjetësisht në këto toka..

“Mbretëria serbe, nga viti 1913 deri në vitin 1941 ushtroi politikë tepër barbare ndaj popullsisë shqiptare, të besimit fetar mysliman, ortodoks dhe katolik, por edhe ndaj popullsisë maqedonase. Bile, maqedonasit as që i njihte për popull, kurse shqiptarët myslimanë mundohej t’i tjetërsonte në turq. Por ama, përqendrimin fillestar asimilues pushtuesi serb e koncentroi ndaj popullatës shqiptare me besim ortodoks, duke e shpërdoruar për këtë politikë asimiluese edhe kishën nacionaliste serbe dhe besimin e tyre, prandaj shqiptarët ortodoks i pat “konvertuar” zyrtarisht në serbë.”

Dhe tani si ortak me një përbindësh , sllavo maqedonasit mundohen të shpëtojnë nga e vërteta shqiptare duke u  bashkuar me serbët ,me një popull që nuk i pranon as neve e as ata .

Por, e vërteta është një lloj ujë i nxehtë që del nga toka, i cili shkrin dëborërat dhe akujt që ka përqark, i bën për vete dhe shtohet duke shkuar dhe sado që mund të ngrijë duke u ftohur ajri, pa kaluar shumë kohë prapë bëhet siç ka qenë (ujë i rrjedhshëm) – ka thënë Sami Frashëri.

15 përmendore ilegale të “Shkupi 2014” ( INA) Zhernovski(Kryetar Komune Qender) tha se për vendosjen e disa përmendoreve nuk ka asnjë dokumentacion, por vetëm se janë vendosur si pjesë e pazareve politike dhe që tani po nxisin tensione ndëretnike dhe ndërmjet qytetarëve. Ai me këtë rast ka përmendur edhe përmendoren e Car Dushanit, që sipas tij është antiligjore, pasi që ajo nuk është paraparë në planin urban dhe të detajuar në Urën e civilizimeve mbi lumin Vardar, ku janë vendosur edhe përmendore të tjera.(INA).
Përmendorja e Car Dushanit  vërtetë që është antiligjore si përmendore, por është një paralajmërim se,jeni të nënshtruar !

Nuk ruhet identiteti me figura të huazura të historisë së pushtuesve.

 

Fahri Xharra ,11.12.13 Gjakovë

 

One Response

  1. silver price thotë:

    Këtë të enjte do të duhet që të kishte mbajtur fjalimin tij në parlament, por që për fat të keq nuk mundi. Si çdo mëngjes, edhe dje, Koli, siç e thërrasin miqtë e tij, u tregua korrekt me respektimin e orarit të fillimit të mbledhjes së Komisionit të Ligjeve. Me llullën në buzë me të cilën pinte edhe cigaret e tij, i veshur si zakonisht shumë shik, rreth orës 10:45 ngjiti shkallët e selisë së Kryesisë së Kuvendit për t’u futur te mbledhja e Komisionit të Ligjeve. Ndonëse kishte një karrierë tepër të pasur në qeveri, duke qenë një nga ministrat më jetëgjatë të qeverisjes 8-vjeçare të demokratëve, nuk harronte kurrë të kaluarën e tij si gazetar. Para se të futej brenda në komision, përshëndeti gazetarët dhe kameramanët. Politikani i ashpër, i njohur si pjesëmarrës i të gjitha protestave të PD-së në kohë e vështira të saj, ulej gjithmonë në krah të Edi Palokës, politikan që ashtu sikurse Olldashi ka qenë gazetar. Për shkak të seancës dëgjimore maratonë me Avokatin e Popullit, por edhe për shkak të vesit të tij për duhanin, doli disa herë nga mbledhja për të qëndruar disa minuta në korridor. Pavarësisht bindjeve të ndryshme politike, deputeti Olldashi nuk hezitoi që të pinte cigare me kolegun e tij socialit Bashkim Fino, të cilët kishin të përbashkët dashurinë e tyre për purot. Nuk do të priste deri në përfundim të mbledhjes, por do të largohej më shpejt për të mos u rikthyer kurrë në Kryesinë e Kuvendit, shkallët e të cilit filloi që t’i ngjiste si gazetar i thjeshtë në fillim të viteve ’90 e për të zbritur për herë të fundit si deputet i PD-së në mandatin e tij të tretë.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch