Home » Lajme » Shoqatat shqiptare në SHBA: PROTESTA ME PLIS TË BARDHË DHE FLAMUR KOMBËTAR, E JO ATA FETAR

Shoqatat shqiptare në SHBA: PROTESTA ME PLIS TË BARDHË DHE FLAMUR KOMBËTAR, E JO ATA FETAR

Shoqatat shqiptare në SHBA apelojnë që shqiptarët në Maqedoni të protestojnë në mënyrë të dinjitetshme duke shpalosur vlerat kombëtare.

Shoqata Shqiptaro – Amerikane (SHSHA) bëri thirrje që shqiptarët në protestat e radhës të dëshmojnë dinjitetin e tyre kombëtar duke protestuar me plis të bardhë dhe flamur kombëtar.

SHSHA përmes një njoftimi të saj i bëri thirrje Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni dhe krye të saj Sulejman Rexhepi që të vazhdojë me rrugën e mbarëvajtjes së besimit islam me tiparet e çmuara tradicionale kombëtare, duke hedhur poshtë të gjitha tendencat dhe skenarët antishqiptare, transmeton INA.

“Ndonëse jemi pjesë e popullit shqiptar, tash e tutje nëpër xhami shkoni me plis të bardhë, ashtu siç shkuan të parët tanë. Në të kundërtën të gjitha tendencat që përmes skenarëve tjera fetare dëshirojnë ti hedhin hije synimeve dhe përcaktimeve tona kombëtare janë të dëmshme”, thekson SHSHA, duke shtuar se përmes vlerave tona kombëtare të dëshmojnë edhe traditën dhe trashëgiminë fetare.

Nga Express

2 Responses

  1. besimtari thotë:

    Eselamu alejkum
    Kshyrni more ju punët e juaja e mos ju përzieni atyre që shkojnë n’xhami. A ju keni mbetë me i mësue se si dhe me çfarë veshje duhet me shku n’xhami ? kastravecat nihere…!!!

    Ue selam

  2. presheav thotë:

    jo po shkomi me uniform te amerikanve e me flamura te amerikanve

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress