Home » Lajme, Opinione » Shpirti i Skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat e Preshevarëve

Shpirti i Skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat e Preshevarëve

Shpirti i skenderbeut duhet të jetoj edhe sot në zemrat  e Preshevarëve, që të kemi sekretin e lumturisë që është liria dhe vetë sekreti i lirisë është vetë guximi, të kemi  mendjen e Branko Merxhanit për Neoshqiptarizmin dhe me ndjenjën e humanizmit të Nënë Terezës.

Edhe pse zgjedhjet Lokale në Preshevë po ofrohen dhe  nuk kanë mbetur edhe pak ditë, ku qytetarët e Preshevës duhet të votojn, edhe pse nuk kanë se përkend me votuar, parti pa vizione  e pa platforma politike …

Parimi i partive politike në Preshevë është se nëse e has një skallav në gjumë mos e zgjoh nga gjumi, por leje të ëndrroj në gjumë për lirinë, në vend se të zgjojn dhe ti flasin për lirinë.

Ndjenja neveritëse dhe shumë dëshpëruse sidomos në fushata zgjedhore në Preshevë kur ndëgjojm lloj lloj fjalori të cilin vetëm politik, etik e njerzorë nuk mundemi ta quajm. Të qenurit qytetar i Preshevës shpesh herë të shkon në mendje se valla unë si qenje njerzore e këtij globi as që mund të rradhitem si njeri i botës së tretë nga ky mentalitet i partive politike lokale.

Presheva që ka, me dhjetra Akademik e Doktor Shkencash na ka mbetur që të na udhëheqin njerzë me gjymnaze të lëna në gjysëm, apo me pseudo Doktor Shkencash që i kanë blera ato Diploma në disa  Kolegje private në rajon e që xhepi tyre është miljonsh e barku i asaj popullate është bosh pranë një mjerimi.

Parti që kanë mjete finaciare të paguaj autobusa që nga Europa për të sjell votus vetëm sa për të marrë pjesë në zgjedhje, inicativa qytetare të kalbura si blerja e zjarrfiksve që i duket me mendje se po jetojn në Zvicërr e nuk kujtojn se jetojn në një vend të robëruar në vend se këto mjete ti fokusojn në shkolla, edukim, etj…çdo gjë kësaj mund ti thuash vetëm humanizm JO!

Pasi që këto mjete duhet ti siguroj vetë shteti serb se ka me shumicë mjete të zjarrfiksve, që i bie shteti serb ti heqe dy tanke më pak nga Presheva dhe ato mjete ti dedikoj zjarrfikësve, pasi që kuntributi i kësaj natyre që qytetarët shqiptar të huazojn zjarrfiksa shtetit serb po i bie se po financoj aparaturën shtetrore që po i shtypë vetë ata.

Partit serbe janë unike në këto zgjedhje të cilat kanë hyrë me një listë në këto zgjedhje, kurse ato shqiptare janë të ndara edhe për më tepër se që kanë qenë me herët.

Arrestimi i disa militantëve partiak nga policia serbe në Preshevë  pasi që paskën  vendos disa flamujsh  partish nëpër shtylla të qytetit, as që duhet të jetë lajm pasi që ku janë ata qytetar që për lider partish shkojn në burg kurse për identitetin e  tij nacional as që i bie në mendje se ekziston dikund (Flamuri Kuq e Zi), për të vendosur atë flamur dhe jo ato leckash partish.

Disa parti me liderët e tyre udhtojn rreth e përqark europës për fushatat e tyre, të mbushet mendja se kanë buxhetin partiak sikur të përfaqsonë ndonjë popullat miljonshe e që në fakt përfqësojn vetëm lagje (mëhalla),  kurs po ti kërkohej apo edhe kur vinë në pushtet lokal që të lobojn për të drejtat e shqiptarve të  Luginës  nëpër Europ as që i bie në  mendje që ti ndërmarrin këto udhtime për ti trokitur çdo dere  të institucionit europian për të drejtat e shqiptarëve që shkilen çdo ditë.

Disa parti tjera vinë edhe  në Kosovë vetëm në kohë të fushatave për fushata elektorale dhe në organizimet e tyre i vendosin flamujsh me hartën e Shqipëris Etinike  në ballë të tryezës kurse në Preshevë flamurin kombëtare e kanë vënë pas derës i cili është i mbuluar me pluhur.

Disa tjera parti e lider të tyresh vrapoj më shumë se kurr nga Tirana e Prishtina vetëm sa për të marrë një foto me ndonjë nga politikanët apo veprimtarët politik.

Ajo çfarë kërkohej tani është të nxirrte vendi nga errësira dhe padija, krijimi dhe çimentimi i një identiteti unik shqiptar në këtë pjesë, me një vetëdije shqiptare sikur të Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, Branko Merxhani dhe Nënë Tereza. Ti harrojm këto mentalitete partish që nuk na dërgojn askund pos në humnera të hsitorisë, dhe të përqendrohemi për të kërkuar dozën e Neoshqiptarizmit vetëm ka europa dhe me europën dhe në europ në aleancë me SHBA-në, se e ardhmja jonë është ka pernëdimi i diellit.

Nga Valon Jashari:
*Historian,  ish-Kryetar i “Lëvizjes së Lirisë”, Lëvizje që vepron në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, si dhe aktivist për të drejtat e shoqërisë shqiptare
.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch