Shqipëria sot mori Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Read Time:48 Second

Sipas rotacionit të mbajtjes të presidencës kjo është hera e dytë, pas qershorit 2022, për Shqipërinë në mbajtjen Presidencës të Këshillit.

Përfaqësuesja amerikane në Këshillin e Sigurimit, ambasadorja Linda Thomas-Greenfield, në emër të Këshillit i ka uruar delegacionit të Shqipërisë fat të mbarë.

Ajo u shpreh se gushti ishte një muaj i ngarkuar dhe një muaj në të cilin u mblodhën për konsensus për disa çështje të rëndësishme brenda fushës sonë.

Ferit Hoxha, ambasador i Shqipërisë në OKB, përmes një postimi në X (dikur Twitter) thotë: “Ndërkohë që Shqipëria merr Presidencën e Këshillit, përshëndes kokentet e ambasadores Greenfieles për punën e këshillit gjatë muajit gusht. Ne do të bashkëpunojmë ngushtësisht”.

Të enjten shefja diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka u shpreh se prioritet i presidencës një mujore të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit do të jetë platforma e bashkëpunimit, që garanton shpërndarjen e ndihmave humanitare kudo në botë dhe për një aktivitet kushtuar agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Besnik Bislimi: Diskriminimi i shqiptarëve në Luginë të Preshevës është përhapur në mënyrë alarmante në institucionet shëndetësore të Serbisë
Next post Xhudistët e Kosovës fitojnë tetë medalje të arta