Home » Lajme » Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, AKR jasht Kuvendit?

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, AKR jasht Kuvendit?

Rezultatet e zgjedhjeveSipas KQZ-së, deri më tani janënumëruar97,73% të votave, dhe në bazë të rezultateve, PDK ka marr 211.167 vota, LDK- 176.936, VV -92.914, AAK-66.027, Nisma-36.128, dhe AKR 32.083 vota ose 4.44 %, që nuk janë të mjaftueshme për të qenë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Në kuvend nuk ka mundësi të hyjë as Lista Srpska, e cila ka marr 26.687 vota ose 3.7 %. Megjithatë, ende janë të pa numëruara 23.287 vota me kusht, si dhe votat e diasporës.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch