Home » Lajme » Steven Meyer: Perëndimi do ta pranojë këmbimin e territoreve nëse pajtohen Beogradi dhe Prishtina

Steven Meyer: Perëndimi do ta pranojë këmbimin e territoreve nëse pajtohen Beogradi dhe Prishtina

Eksperti amerikan për Ballkanin, Steven Meyer ka thënë në një intervistë për “Novosti” se perëndimi do ta pranojë ndarjen e Kosovës nëse pajtohen Beogradi dhe Prishtina. Serbia duhet të insistojë për të drejtat që dalin nga rezoluta 1244. Sipas Meyer, përveç ndarjes së Kosovës, është e mundshme edhe shkëmbimi i teritoreve të jugut të serbisë me veriun e Kosovës.”Për Kosovën zgjidhja më e mirë do të ishte ndarja, pasi si duket asgjë nuk funksionin, as institucionet paralele as plani i Ahtisarit” ka thënë Meyer. Meyer ka thënë se përveç ndarjes së Kosovës, nuk është e pamundur edhe shkëmbimi i territoreve të jugut të Serbisë me veriun e Kosovës nëse të dyja palët mirren vesh, pa diktat të Washingtonit, Brukselit apo Berlinit. Kosova, siç thotë ai është bërë konflikt i ngrirë andaj “As Beogradi as Prishtina nuk munden tutje”. Meyer konsideron se ndryshim kufijsh mund të ketë edhe në Bosne dhe Hercegovinë dhe në Maqedoni.
RTV Presheva

2 Responses

  1. Hajde e gzofshim po shum mir mor i nderuar,po EKSPERT i mir qenkeshi ZOTI jav pagoft, a ende nuk po ngopeni,e VJELET KOSOVEN gje tash dhe tash prap deshironi gjakderdhje?,…mos o te nderuar se nuk jeni ju mbi ZOTIN edhe AI dotju denoj nje dit,…PO ne qoft se deshironi mi ndrru kufijt ju i dini se ku jan ato te MOLLA E KUQE dhe rretheperqark,si ne Mal te Zi MAQEDONI dhe mos ti permendti,…te gjitha sepse ju i dini shum mir sepse EUROPA KURV na ka nda dhe duhet mena bashku prap.E si mendoni se MITROVICA I TAKON SERBIS?,a mos po mendoni se ne nuk kemi ende djem e vajza qe dot japin jeten per vend te vetin ,…jo i nderuar gjer sa perkundim DJEPA NANAT SHQIPTARE MITROVICA kurr nuk dot behet e SERBIS,mos mendoni se gjer tash ju kemi besu se ju dot veproni dhe drejtesia dot shkoj ne vend,por shum mir thot proverbi jon “BESNIK BANU POR BES MOS I ZINI”,…

  2. Hajde na qoft per hajr LUFTA edhe nje her, po shum mir mor i nderuar,po EKSPERT i mir qenkeshi ZOTI jav pagoft, a ende nuk po ngopeni,e VJELET KOSOVEN gje tash dhe tash prap deshironi gjakderdhje?,…mos o te nderuar se nuk jeni ju mbi ZOTIN edhe AI dotju denoj nje dit,…PO ne qoft se deshironi mi ndrru kufijt ju i dini se ku jan ato te MOLLA E KUQE dhe rretheperqark,si ne Mal te Zi MAQEDONI dhe mos ti permendti,…te gjitha sepse ju i dini shum mir sepse EUROPA KURV na ka nda dhe duhet mena bashku prap.E si mendoni se MITROVICA I TAKON SERBIS?,a mos po mendoni se ne nuk kemi ende djem e vajza qe dot japin jeten per vend te vetin ,…jo i nderuar gjer sa perkundim DJEPA NANAT SHQIPTARE MITROVICA kurr nuk dot behet e SERBIS,mos mendoni se gjer tash ju kemi besu se ju dot veproni dhe drejtesia dot shkoj ne vend,por shum mir thot proverbi jon “BESNIK BANU POR BES MOS I ZINI”,…

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress