Home » Lajme, Vendore » Subjektet politike shqiptare në Luginë po përgatiten për bisedime me qeveritarët serb, me ndërmjetësimin e OSBE

Subjektet politike shqiptare në Luginë po përgatiten për bisedime me qeveritarët serb, me ndërmjetësimin e OSBE

Subjektet politike shqiptare në Lugine të Preshevës kanë filluar të  përgatiten për bisedimet e mundshme me qeveritarët serb dhe me ndërmjetësimin e  OSBE. Siç mësojmë nga burimet jo zyrtare shqiptarët e Luginës do të këmbëngulin për reciprocitet me serbët në Kosovë , apo hartimin e një pakoje Ahtisari për shqiptarët në Luginë.
 Sipas burimeve zyrtare që ka siguruar RTP, subjekte politike në Luginë të Preshevës , këtyre ditëve janë duke zhvilluar takime brenda partiake për të hartuar kërkesat e shqiptarëve në Luginë të Preshevës. Pas takimeve të zhvilluara në mes liderëve politik dhe përfaqësuesve të OSBE , është kërkuar që shqiptarët e Luginës të përgatiten për bisedimet e mundshme në mes faktorit politik shqiptarë dhe qeveritarëve serb gjithnjë me ndërmjetësimin e  OSBE.

Siç mësojmë nga burimet jo zyrtare shqiptarët e Luginës do të këmbëngulin për reciprocitet me serbët në Kosovë , apo hartimin e një pakoje Ahtisari për shqiptarët në Luginë. Gjithashtu temë e këtyre takimeve do të jetë edhe lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së.

Ndërkaq jo zyrtarisht mësojmë se të mërkurën në Bujanoc do të qëndrojë Komisioneri i Lartë i OSBE-së për Pakica, Knut Vollebaek, i cili do të takohet edhe me liderët e partive politike të Luginës. Megjithatë ende nuk kemi asnjë deklaratë nga zyrtarët serb se cili do të jetë qëndrimi i tyre për pjesëmarrje në këto bisedime.

RTV Presheva

One Response

  1. shkendija thotë:

    Kompromisi Tradhti e madhe KOSOVES…Krejt eshte e qart do te diskutohet per kompromisin (platformen e Vojvodes qetnik Nikoliq- qe Kosova te kete autonimi substanciale/esenciale brenda shtetit Serb ndersa Veriu i Kosoves autonomi brenda Autonomise substanciale/esenciale te Kosoves brenda shteti Serb) kjo eshte TRADHTI….kjo eshte nji kurth qe po u pregatitet shqiptarve dhe Shtetit te Kosoves…ky skenar TRADHTIE duhet te ndalet me te gjitha mjetet ne te gjitha menyrat menjiher…menjiher….Ky skenar “KOMPROMISI” permendet nga qetniku ne veri Kërstimir Pantiq … http://www.koha.net/?page=1,13,132633 …dhe nga dialogu ne Radion Evropa e lire ..emisioni “URA-Most” te spiunit qetnik serb Ramush Tahirit me qetnikun serb kshilltarin e Presiden tit Nikoliq.. Marko Gjuriç…skenar ky djallzor nga kuzhina e UDBse serbe.. http://kosovalbaner.com/2013/01/gjuric-dhe-tahirikompromisi-per-kosoven-i-mundur/ .Atifete Jajjages duhet me ja bere me dije se TRADHTIA paguhet shtrejt ashtu siq e ka pagu ESAD TOPTANI. Takimi me Nikoliqin nuk guxon te ndodh per asnji çmim, per asnji çmim…

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress