Sulmi terrorist në veri, KFOR: I gatshëm për të ndërhyrë nëse kërkohej

Read Time:1 Minute, 4 Second

Në lidhje me sulmin terrorist të së dielës ndaj policisë së Kosovës në veri ka reguar sërish misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR-i.

Tutje KFOR-i ka thënë se ishin të pranishëm në zonë duke vëzhguar aksionin e Policisë së Kosovës.

”Siç është theksuar edhe në deklaratën e KFOR-it të lëshuar më 24 shtator 2023, pas sulmit të kryer kundër Policisë së Kosovës në Banjska , Policia e Kosovës ka ndërhyrë në përputhje me prerogativat e saj të zbatimit të ligjit, si reaguese e parë. Trupat e KFOR-it ishin të pranishëm në zonë. Ata vëzhguan nga afër situatën dhe ishin të gatshëm të përgjigjeshin, nëse kërkohej. Gjatë gjithë kohës, Policia e Kosovës, EULEX-i dhe KFOR-i kanë vepruar në koordinim të ngushtë, respektivisht si reagues i parë, i dytë dhe i tretë. Komandanti i KFOR-it mbetet në kontakt të rregullt me ​​të gjitha palët e interesuara, përfshirë EULEX-in, përfaqësuesit e institucioneve në Kosovë dhe të organizatave të sigurisë së Kosovës, si dhe shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë”, thuhet ndër tjera në reagimin e tyre.

KFOR-i thotë gjithashtu se do të vazhdojë të ofrojë kornizën e sigurisë të nevojshme që dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës të ecë përpara.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>EUROPË GJITHMONË MBETE E PABESË DHE E PASINQERTË ME SHQIPTARËT</strong>
Next post Xhelal Sveçla nxjerr videon: Radojçiq drejtoi grupin terrorist në Banjskë