Home » Lajme, Vendore » Të martën, më 3 prill 2014, u nda papritur nga jeta, veprimtari i palodhur deri në fund, Kadri Rexhepi

Të martën, më 3 prill 2014, u nda papritur nga jeta, veprimtari i palodhur deri në fund, Kadri Rexhepi

Kadri RexhepiKush ishte Kadri Rexhepi (Rainca):Ishte miku i Atedheut,miku i gjithe miqve te Atedheut , shoku, veprimtari i palodhur, burre i beses, kembengules, i pa luhater, i pa kursyer per ceshtjen e Atedheut, vetmohues deri ne flijim.

-Per tere keto 33 vite qe e njohem Kadri Raincen,  sikur i thonin edhe shume Preshevar te rinj tek i cili gjejne njeriun e palodhur, te perkushtuar ne maksimum.
I tille ishte te cilit do kishin deshiruar ti ngjanin edhe shume te tjere, Por…

Ishte ajo Pranvera e madhe e vitit 1981 , kohe kur po organizoheshin Demostratat edhe ne kryeqendrat e Shteteve perendimore ,gjegjesisht ne Cyrrih, Bern,  Shtutgard,Bruksel, e tjere, Kadri Rainca gjithehere qendronte ne balle se basku me , prisit e ngjarjeve.

Qysh atehere per here te pare sikur edhe me shume e shume te tjere u njoha me Kadri, Raincen, kure ai ishte i puzicionuar si bashkveprues i pare i kesaj ane ne celulat qendrore te Levizjes Popullore te Kosoves, nen drejtimin e Kadri.ZEKES dhe vellazerve Jusuf e Bardhosh GERVALLA.

Per Kadri Raincen dhe vaprimtarin e tij atedhetare e din,dhe e njohin mire edhe shume , figura me te njohura te Kombit ne tere hapesiren Shqiptare,
Kadriu ishte shume i afert dhe merrte keshilla nga Bac, ADEM DEMACI, ne rrethin apo hallkat e shumta te tija me te cilet ai veprinte ishin: Hydajet Hysenin, Amet Isufi, Sami Kurteshin , Hasan Malen, Shefket Sopoti, Ali Ameti, Fazli Veliu, Bardhyl Mamuti, Xhafer Shatri, Azem Syla, Xavit Haliti, Fatos Aliu, Berat Luzha, Nejazi Idrizi, Adnan Asllani, Hamdi Ajdini, Femi Kelmendi, Skender Rainca, Xhimi Saqipi, Halil Selimi, Shaqir Shaqiri, Nuri Hamidi, FazliHajdari , Sejdulla Kadriu Nehat Selimi, Vellazerit Benjamin e Sadik Ademi dhe shume te tjere, kure ne nje te ardhme jo te larte do te dihen te gjithe emerat e atyre.

( Shoket e Kadriut te ngjerit ishin: Rexhep Malen, Nuhi Berishen, Zija Shemsiun, Zahir Pajaziti, Femi e Xheva Lladrovci, Yzeir Sadiku, Hasan Kadriu, Rexhep Kabashi, Adem Kryeziu edhe shume te tjere.)

33 vite me pare Kadriu me disa shoket e tij, qe nga muaji Prill-1981 pa u ndalur vazhduan me themelimin e shume celuleve te tjera te Livizjes Popullore te Kosoves, ne diaspor dhe gjitheandej ku gjindeshin Patriotet dhe Atedhetaret Shqipetar.

Te gjithe ata qe paten rastin ta njohin Kadriun ishin te lumtur , sepse ata kishin gjetur mikun me te mire, shok i vendosur, i beses , i lartesuar dhe i perkushtuar, trim ne misionin te cilin, ia kishte percaktuar vetes si pjese e dedikimit per Atedheun.

Angazhimet, Kontributet e Kadri Rainces dhe perpjekjet e tij 33 vjecare per Atedhe, ishin te shumta, eshte e pamundur ne keto momente qe ato te gjitha te pershkruhen ne kete cope leter.

Veprimetarija atedhetare e Kadriut, neve shokeve, qe jemi sot deshmitare te gjalle, mbetemi te gjthe borxhli ndaj vepres se tij dhe pergjithmon do ti mbetemi borxh, deri atehere kure ne tersi veprimtaria e Kadriut te shkruhet dhe te permbyllet ne librin e bardhe te historise se lavdishme te veprimetaris se tij, icili per plot 33 vejet sakrifikoj cdo gje per bashkimin e trojeve Shqipetare.

Kujdes: Do te ishte e pa falshme, dhe jo njerzore, per Historianet e aq ma pake patriotike dhe atedhetare, per Ne dhe gjithe rrjetin i shokeve te Kadriut, e ne vecanti per ata te cilet japin te dhena si pas qejfit te tyre per intersa te ngushta te grupimeve partiake politike, te cilet mundohen qe ne tersi ta pervetesonin veprimtarine Patriotike, Atedhetare te Kadri Rainces.

Kadri Rainca, shpirtrisht dhe zemersisht nuk i takonte as nje grupimi politik.
Por misioni i Kadriut dhe i disa shokve te tij, ka qene, qe ata te kontaktojne dhe te komunikojne me te gjithe drejtuesit e organizatave politike per te mbrojtur dhe qe mos te bejn devijimin e programit te levizjes Kombetare Shqiptare per bashkimin e tokave Shqiptare ne nje Shtet icil ma vone do te quhet Shqiperija e bashkuar me nje President dhe nje QEVERISJE MBARE KOMBETARE.

E kete mision te shejte Kadri Rainca e ka vertetuar me angazhimet e tija konkrete gjate gjitha periudhave ku ai ishte gjitheher ne balle te ngjarjeve .

1- Ne akcionin e pare per grumbullimin e mjeteve per Radio Televizionin e Prishtines emisionit ne gjuhen Shqipi nen drejtimin e dr. Agim Males, Kadri Rainces nuk mungoj;

2- Ne aksionin e Minatorve te Kosoves, Kadriu ishte aty;

3-Aksioni i organizimit te lidhjeve familjare, Familja ndihmon Familjen, Kadri Rainca u gjet aty;

4- Aksioni ndihema per Drenicen,nen drejtimin e kryetarit te keshillit te emergjences Selatin Novoselles, Kadriu aty;

5- Organizimit per grumbullimin e mjeteve ne Fondin e 3% perqindshit te Qeverise se Kosoves ne EKZIL nen udheheqjen e Bujar Bukoshit e Isa Mustafes, kontributi i Kadri Rainces ishte si shembull per te tjeret;

6- Akcioni i FONDIT ”VENDLINDJA THRET” per Ushtrine Clirimtare te Kosoves nen drejtimin e Azem Syles, Xhavit Halitit, ku prap kontributi i Kadri Rainces ishte shume me i dalluar se i tjerve;

7- Gjithashtu Kadri Rainca ishte kontribues dhe nje prej themeluesve te Fondit ZERI I ATEDHEUT per UCPMB-n, nen drejtimin e Hamdi Ajdinit, Prof,Femi Kelmendit e Sejdulla Kadriut e tjere.

E per gjitha keto, Kadri Rainca ishte njeri qe beri kauz ceshtjen Shqiptare edhe ate krejt pa buje. E pra ai e kishte kohen si shume te tjere te rrinj ne qoshe prane vatres se ngrohte, te luaj shahin apo dominat me miqte e tij te shumte, por Jo!

Ai deri ne minutat e fundit te jetes se tij, ishte i ngjeshur me takimet me Rini, shok dhe miq drejt betejave te reja. Shembulli i Kadri Rainces neve te gjalleve na ngroh, na jep kurajo dhe force per ti vazhdue veprat e tij patriotike e Atedhetare.

ZOTI E MESHIROFT me XHEHNET, Familjes durimin mburrjen dhe krenarine, Shokeve dhe Miqeve kujtimet e pa shlyera per veprimtarine Atedhetare te KADRIUT.

LAVDI

Nga Sadik Sadiku

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch