Televizioni zviceran paraqet spastrimin e heshtur etnik në Luginë

Read Time:37 Second

Serbia vazhdon diskriminimin ndaj shqiptarëve të Luginës. Madje, kjo tashmë është temë edhe e mediave ndërkombëtare, duke u nisur nga zgjedhjet e fundit, në të cilat Partia Progresive Serbe në pushtet e Aleksandër Vuçiqit, deklaroi se i fitoi ato.

Megjithatë, opozita nuk e njeh fitoren dhe pretendon se mashtrimet zgjedhore janë të shumta e të rënda.

Opozita thotë se manipulimi i listave të votuesve nga partia në pushtet është e dukshme në Luginë, ku jetojnë rreth 60 mijë shqiptarë. Por pa u informuar, mijëra prej tyre janë fshirë nga regjistrat e si  rezultat, mes tjerash,  kanë humbur të drejtën e votës.

Vëzhguesit flasin për spastrim etnik pa armë. Për këtë, raportoi edhe televizioni publik zviceran, SRF.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Vjedhja e votave nga SNS-ja e Vuçiqit, ka bërë që opozita në Serbi të mos ndalet
Next post Bota e amazonave <strong>në penën e Mira Meksit</strong>