Tërmet shkatërrues në Turqi dhe Siri – më shumë se 1800 të vdekur

Read Time:45 Second

Një tërmet me magnitudë 7.5 ballë të Rihter-it pason tërmetin shkatërrues me magnitudë 7.8 në Turqinë juglindore, duke shkaktuar gjithashtu dëme në Sirinë veriore.

Të paktën 1014 vdekje u raportuan në Turqi, ndërsa 783 në Siri, bën të ditur Al Jazeera

Tërmeti me magnitudë 7.5 goditi në orët e para të së hënës derisa njerëzit ishin në gjumë ndërkohë që janë regjistruar edhe disa dridhje tjera të intenzitetit më të ulët, raporton CNN.

Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar në pjesën më të madhe të Turqisë jugore. 

Kjo është fatkeqësia më e madhe e vendit që nga viti 1939, tha Erdogan para gazetarëve. 

Ndërkaq në  Sirinë fqinje, të paktën 386 njerëz raportohet se vdiqën , kryesisht në rajonet e Alepos , Hama, Latakia dhe Tartus. 

Numri i të vdekurëve dhe të lënduarëve pritet të rritet, pasi shumë njerëz kanë mbetur nën rrënoja. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post <strong>Kush është Lulzim  Basha dhe pse kundër tij është politika e vjetër</strong>
Next post Kontingjenti i FSK-së për operacione humanitare u nis për në Turqi