Home » Lajme » Thaçi: Jo ndarje në vija etnike, por korrigjim i kufijve

Thaçi: Jo ndarje në vija etnike, por korrigjim i kufijve

Ideja e presidentit Hashim Thaçi për korrigjim të kufijve është kundërshtuar nga partitë politike opozitare, por edhe të një pjese të analistëve politik, duke e quajtur këtë ide  të rrezikshme dhe që prek integritetin territorial të Kosovës. Por diplomati austriak njëherësh ish përfaqësues i BE-së për Ballkanin, Wolfgang Petriq e ka përkrahur idenë për korrigjimin e kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se kjo nuk do ta ndryshoj përbërjen etnike.
/RTV21/

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch