Unë demokrati jam me Bashën dhe kundër anti-Bashëve

Read Time:8 Minute, 36 Second

Unë demokrati jam me Bashën dhe kundër antiBashëve, sepse jam me demokratët,  antikorrupsionin, SHBA-të dhe Vetting-un

Nga Skënder Sadri KAPITI

Kur situate, kjo situata politike sot në PD dhe e opozitës në tërësi, kur   duket sikur është e paqartë dhe tollovi,atëhere vëzhgimi dhe kritika e pakorruptuar, mendja e qetë dhe e  pastër duke përjashtuar fanatizmin dhe egoizmin negativ, aresyeja mendueshëm  kërkon për  gjetur me argumente të vërtetën që të ofrojnë informacionet dhe sidomos realiteti. Dhe kështu mendoj se ndihmohet ndryshimi që kërkon realiteti.

Vendosa ta shkruaj këtë shkrim duke parë zhvillimet e këtyre dy viteve te fundit  në Partinë Demokratike, duke parë përballjet e vështira të Bashës kundër frymës autokratite të berishizmit në PD, kundër servilizmit dhe korrupsioni; duke parë sinqeritetin, moralitetin dhe ndershmërinë e Bashës si intelektual, qytetar, dhe të politikanit demokrat e patriot.

Vendosa të shkruaj  duke parë edhe ato se cfarë duan e kërkojnë antiBashët,qëllimi i të cilëve është vetëm  që Basha të mos kandidojë për kryetar   i PD-së sepse ata janë të paaftë dhe dështakë nese do të kandidonin si dhe ndjehentë kërcënuar nga vizioni dhe programii Bashës, si dhe ndjehen të frikësuar nga hapja e PD-së dhe inkuadrimie promovimi i lirshmërisë për karrierë politike të të rinjve, gjë e cila ua rrezikon mandatin e deputetit tëpërjetshëm deputetëve.dhe të drejtëne përjetshme të elitës së vjetër  për ta përdorur si pronë e mjet të tyre PD-në.

AntiBashët e mbetur akoma në PD iu dolënpuplat dhe iu doli boja e u cjerr edhe maska, sepse ata janë në një linjë me kryefoltoristin, me non gratën ,i cili gjatë gjithë kohës edhepasi Basha kishte dhëne dorëheqjen foltorja haptazi dhe foltoristët brënda PD-së nën rrogoz dhe tani haptazi edhe ata  kishin qëllim asgjësiminpolitik të Bashës dhe uzurpumine Partisë Demokratike.

Jam kundër antiBashëve sepse Basha ka bërëgjënëmëtë duhur:atë të përjashtimittëBerishës nga grupi parlamentar i PD-së pas shpalljes së Berishës “non grata” nga SHBA dhe më vonë pas sulmit të dhunshëm  të Selisë së PD-së, PD e përjashtoi edhe nga partia.

Jam me Bashën sepse Berishën asgjë nuk e lidhte me Partinë Demokratike dhe as me të djathtën sepse ai kishte të hipotekuar një të kaluar besnikërie e devotshmërie si komunist e besnik i PKSH.

.

Dikush thotë sa për hipokrizi se përse Basha nuk e bëri, nuk u distancua nga Berisha  më herët.

Por shikoni ju “kritikët” e Bashës se sa e vështirë paska qenë ndarja e PD-së nga berishizmi pasi ju jeni vetë pengesa më e madhe e kryesore, shikoni se cfarë reaksioni antiBasha e madje edhe antiSHBA shpërtheu nga Berisha dhe ata që janë në foltore përkrah tij; shikoni se si sillen e pengojnë edhe berishistët e fshehtë në Partinë Demokratike institucionale kundër Bashës, dhe shikoni se si paskanbashkëpunuar e mbajtur njëri-tjetrin e gjithë politika e vjetër që është ricikluar në pushtet dhe që kanë instaluar sistemin kriminal të korrupsionit , statu quonë tëcilën dëshirojnë ta mbajnë të pandryshuar “Trekëndëshi i Bermudës”, i cili vetëmsa ka komplotuar e vazhdon të komplotojë kundër Bashës.

Kush prej jush që hipokrizoni se duhet të largohet edhe Basha , edhe Berisha, kush prej jush do të kishte guxuar nëse do të kishte qenë ne krye të PD-së që ta përjashtonte atë pas shpalljes së tij non grata nga SHBA.

Ku jeni ju antiberishët,ju “ishreformatorët” Xhaferraj, Pollo e Shehu, ju sahanlëpirësit  pse nuk e mbështesni Bashën, apo iu lëpitë Berishës për favoret që iu dha .Po ju Imami me kompani, ju servilët e tjerë që dikur ishit kundërshtarë të Berishës por që u bëtë sherbëtorët me servilë kur ai u dha lëmosha pushteti dhe u bëri edhe ministra.

Jam me Bashën sepse me Bashënjanëe vërteta, janë antarësia vitale dhe e reja politike në PD, pra me Bashën është ndryshimi, e ardhmja ,është rinia dhe është proamerikanizmi i shqiptarëve.

Kamqenë kundër antiBashëve shumëkohë edhe para se tëshpallej non grata edhe para se përjashtohej Berisha nga grupi parlamentar , kamqenë pro Bashës edhe para se të dilte Foltorja antiBasha e antiSHBA.

Dhe këtë po ua vertetoj me një shkrim timin me 16 QERSHOR 2021me TITULL”

“Kundër antiBashëve në Partinë Demokratike të Shqipërisë”

16 QERSHOR 2021

“Kundër antiBashëve. Ashtu si dhe disa dështakë të tjerë, duke përfshirë edhe kandidatët që humbën përballë Bashës në zgjedhjet për kryetar të Partisë Demokratike me 13 Qershor 2021, po me të njëtin avaz antiBasha vazhdon edhe Arben Imami, ky mercenar,interesaxhi dhe hipokrit  i cili deklaroi se.

.Dëshpërimii demokratëve ka ardhur për faktin se Berisha pa pyetur PD-në i riktheu  të ikurit nga PD-ja si këtë Imamin  dhe kalibrin tjetër të ishpatericës së Partisë Socialiste Neritan  Ceka, që u riktheu juve të cilët ishit edhe gjeneralët e kryengritjes rrënimtare të Shqipërisë të vitit 1997, dhe pse  Partia  Demokratike, të riktheu ty  Imami e të bëri ministër duke të konvertuar nga ishministër i PS-së së Fatos Nanos në Ministër të PD-së. 

Antarësia më besnike dhe të vërtetët e Partisë Demokratike u zhgënjyen edhe prej faktit tjetër, të asaj se Sali Berisha  bëri aleancën bashkëqeverisëse me Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe Ilir Metën kundër dhe pa pyetur vullnetin e PD-së, dhe duke bashkëqeverisur me LSI-në, e mbrojti atë, korrupsionin dhe hajdutërinë e ministrave të LSI-së, pra duke tradhtuar elektoratinn e djathtë e që e bëri  LSI-në dhe Ilir Metën faktor  e aktor politik në dëm të Partisë Demokratike.

Të djathtët dhe elektorati i PD-së u zhgënjye shumë edhe për faktin se një ishkapter i kohës së regjimit komunist,Berisha e bëri edhe President Republike.

Edha pas humbjes së tre kandidatëve të cilët kandiduan për kryetar të Partisë Demokratike ata vazhdojnë akoma të gërmojnë e të vjellin helm kundër Lulzim Bashës me lloj-lloj trillimesh e akuzash false.  

Por po u them atyre se me gjithë makinerinë shtetërore dhe  me blerjen e votës, pra me gjithë  batërdinë elektorale të Edi Ramës, dhe megjithë shpurën djallëzore të grupimeve e fraksioneve anti Basha në PD, Lulzimi Basha arriti që të marrë një rezultat të madh në zgjedhjet e 25 Prillit 2021, krahasuar me atë humbje të thellë e dërrmuese të vitit 2013 kur PD u ndëshkua ashpër.

Sa djallëzorë e të paturp tregohen dhe deklarohen këta farë A.Imamët me kompani kundër Bashës. Nuk janë larguar demokratët nga Partia Demokratike prej Bashës, por përkundrazi prej Bashës ata janë rikthyer dhe tani do të rikthehet të gjithë  në Partinë Demokratike, ku ndër ta jam edhe unë dhe shumë të tjerë si unë, pasi me Bashën u hap dhe u demokratizua Partia, u ckap Partia Demokratike prej atyre të cilët i dëshironin mandatet e deputetit dhe postet e detyrat e larta politike e të pushtetit si prona të përjetshme.

Është kulmi i pafytyrësisë të deklarohesh  se  30% e antarëve të PD-së janë larguar nga partia. I themi këtij sharlatani se këta dhe  shumë të tjerë antarë të PD-së nuk janë larguar nga Partia Demokratike, por ata janë larguar nga Shqipëria jo prej Bashës por janë larguar nga Shqipëria ashtu sikurse që gjatë këtyre  8 viteve të keqqeverisjes së Edi Ramës janë larguar nga Shqipëria  mbi  400 mijë shqiptarë.

Ashtu sikurse u larguan dhe formuan reparte politike  në shërbim të Partisë Socialiste  mercenarët Patozi,Hajdari e Topalli, veproni edhe ju dhe largohuni nga PD-ja, ti Imami, dhe ju të tjerët   që jëni si kuaj troje në PD, sepse largimi i juaj nga PD-ja e shëndosh PD-në  dhe e lartëson  atë, dhe e rikthen atë fuqishëm në pushtet.

Basha tashmë e ka të qartë se besimi referendar që mori nga antarësia e PD-së,e cila e rizgjodhi atë si Kryetar të saj , këtë duhet ta lexojmë kështu: ky verdikt me 13 Qershor 2021 i dha atij mundësinë dhe besimin për një reformim të thellë të Partisë Demokratike kundër cdo tutele apo tentative e përpjekje të atyre prej të cilëve PD-ja e ka pësuar.

Bashës iu besua, dhe te ai është shpresa se Partia Demokratike së shpejti do të rikthehet në pushtet.

Me Bashën PD-ja do ta vertetojë se ajo është forca politike kombëtare më proamerikane dhe më besnike e SHBA-ve, dhe me PD-në në pushtet edhe do të përshpejtohet koha për antarësimin e Shqipërisë në BE.

Me Bashën Partia Demokratike nuk do të bëhet kurrë strehë dhe as avokati  politike për askënd që ka mbi supe akuza e e rekorde korrupsioni.

PD-ja nuk do jetë organizatë nepotikësh, familiarësh,   klanesh e grupesh interesash, por do të funksionojë si një organizatë politike gjithpërfshirëse e lirë, e hapur dhe e barabartë për gjithsejcilin për të zgjedhur dhe për të realizuar karrierën, konkurencën dhe talentin e tij intelektual, profesional dhe atë politik.

Prandaj jam kundër antiBashëve, kundër pengesave dhe kunder bllokimit të demokracisë dhe të lirisë së brëndshme të Partisë Demokratike. Suksese z. Basha”!Durrës, 16 QERSHOR 2021

Shënim dhe kujtesë:Pra, që kur Basha u rizgjodh Kryetar Partie me13 Qershor 2021, menjëherë pas tre ditësh me 16 QERSHOR 2021  shkrova këtë shkrim  të cilin koha e vertetoi saktësinë e tij. Në atë shkrim paralajmërova se e vjetra e PD-së do të reagojë kundër tij, dhe pikërisht ky reagim regresiv nisi fort sidomos që kur doli Foltorja dhe vazhdoi dëshpërimisht edhe me përpjekjet dëshpëruese të disa deputetëve që janë në Partinë Demokratike zyrtare  nëpërpjekjet e tyre per ta penguar Bashën që të kandidojë për Kryetar i PD-së.Duke parë gjitha këto marifete,akuza hipokrizie e djallëzore kundër Bashës që ndërmori e vjetrae  korrupsionit të PD-së, mua më lind e drejta e arësyetimit se:Basha de fakto kryetar i PD-sëëshë bërë pas përjashtimit të Berishës nga Grupi parlamentar, gjë të cilën Basha së pari e ka bërë për interesinkombëtar dhe për interesin e PD-së , pasi interesii PD-sëështë brënda interesit kombëtar dhe interesi i PD-së nuk duhet të jetë më interesi i vetëm kryetarit dhe as i nje grupi interesi rrethkryetarit.

PD nuk duhet kurrë të harrojë SHBA-të, këtë aleat jetik të shqiptarëve, dhe Basha sot është partneri më i besueshëm i SHBA-ve.,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Previous post Edi Rama pas takimeve në Bruksel: Pa lirimin e policëve s`ka përparim
Next post <strong>Histori e zjarreve përzhitëse dhe flakëve përpirëse të gjenocidit serb mbi familjet Jashari</strong>