Home » Lajme, Politikë » Vatra perkrahe shkembimin e territoreve me serbine

Vatra perkrahe shkembimin e territoreve me serbine

Levizja Qytetare Vatra perkrahe iden per shkembim territoresh me serbine. Duke pas paraysh se zveqani,zubin potoku dhe leposaviqi juridikisht jane ne administrim totalitar serb, ndersa 3 komunat me shumice Shqiptare ne Kosoven Lindore jane te administruar me politikane Shqiptare, por jane me te prapambeturat ne investim ekonomik dhe zhvillim, shohim si zgjidhje te vetme bashkimin e 3 komunave me shumice Shqiptare me republiken e Kosoves. Ndryshe Kosova do ti humb edhe veriun e Mitrovices edhe Kosoven Lindore nese nuk arrine nje marreveshje te tille. neve si Shqiptare asgje nuk do te humbnim nese do te shkembenim territor me shtetin serb. Kosova Lindore pra me 3 komunat me shumice Shqiptare, te i bashkohen republikes se Kosoves e 3 komunat serbe do ti jipen shtetit serb. Nje zgjidhje e tille do te ishte historike dhe zgjidhje e problemeve per pasardhesit e popullit Shqiptare dhe pasardhesit e popujve te ballkanit.Do te definoheshin kufinjet zyrtar dhe nuk do ti mbetej nje pune e pazgjidhur pasardhesve te Shqiptarve dhe popujve te ballkanit.

Lëvizja Qytetare Vatra / Gjilan.

Leave a Reply

You must be Logged in to post comment.

© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch